2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ortaöğretim Coğrafya Dersi 10.Sınıf Müfredatının Yaşadığımız Çevreyi Tanımaya Katkısı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Ortaöğretim Coğrafya Dersi 10.Sınıf Müfredatının Yaşadığımız Çevreyi Tanımaya Katkısı

Mesaj gönderen Ihsan »

ORTAÖĞRETİM COĞRAFYA DERSİ 10.SINIF MÜFREDATININ YAŞADIĞIMIZ ÇEVREYİ TANIMAYA KATKISININ İNCELENMESİ
ZİYA İNCE

Bu çalışmada çevreyi tanıma ve çevre bilincini oluşturma açısından 10. sınıf öğrencilerinin coğrafya dersleri sonucunda; çevre hakkındaki kavram algıları ve çevre bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2011-2012 öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesi beş ortaöğretim kurumunda 250 onuncu sınıf öğrencisinin coğrafya dersi sonucundaki çevre bilgi düzeyleri anket yardımıyla incelenmiştir. Toplanan verilerin analizinde MsExcel programı ve betimsel istatistikler kullanılmıştır.

Çalışma neticesinde öğrencilerin vermiş olduğu cevaplar, coğrafya dersi müfredatının yaşadığımız çevreyi tanımaya ve çevre bilinci oluşmasına katkısının ortalama bir seviyede olduğunu göstermiştir. Verilen cevaplarda kız ve erkek öğrenci oranı, haftalık ders saati sayısı, okul türü, derse olan ilgi, konu ve kazanımların müfredattaki veriliş biçimi ve sıklığı, görsel materyallerin yetersizliği ve öğrencilerin yaşadığı çevre farklılığı en etken unsurlar olduğu göze çarpmıştır.

Anahtar sözcükler: Çevre, coğrafya eğitimi, çevre bilinci, coğrafya müfredatı

İndir:

Alternatif:

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"