Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

İzmir'den Antalya'ya Nisan karı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

İzmir'den Antalya'ya Nisan karı

Mesaj gönderen Ihsan »

İzmir'den Antalya'ya Nisan karı

Nisan ortasında bastıran kar ve soğuk hava yolların kapanmasına yol açarken, tarımda da don tehlikesini beraberinde getirdi. Meteoroloji 16 il için zirai don uyarısında bulundu.

Resim

Türkiye ilkbaharı soğuk hava ve kar yağışıyla karşılıyor. Birçok ilde kar yolları kapatırken, geçen yıl kayısı gibi ürünlerde kayba sebep olan don riski yine kapıda.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölge ve iller için zirai don uyarısında bulundu. Yapılan açıklamaya göre, bu gece ve yarın sabah Bolu, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar, Ankara, Konya, Isparta ve Burdur'da hafif zirai don olayı bekleniyor.

Yarın gece ile 11 ve 12 Nisan sabahı ise Marmara'nın güneyi (Balıkesir, Bursa, Bilecik) ile Doğu Anadolu'nun güneybatısında (Malatya, Elazığ) hafif, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, İç Ege ve Göller Yöresi'nde orta, bölgenin yüksek kesimlerinde kuvvetli zirai don olayı söz konusu.

Zirai faaliyetlerle uğraşan vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İzmir valiliği de, il ve çevresinin akşam saatlerinden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini belirtti. Cuma gecesi ve Cumartesi sabahı bölgenin iç kesimlerinde zirai don olayı yaşanabileceği belirtildi.

Yapılan uyarıya göre, yağışın Balıkesir'in güneydoğusu, Manisa'nın doğusu ile İzmir'in doğu ilçelerinde karla karışık yağmur, yükseklerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kar yolları kapadı

Nisan ortasında yağan kar Afyon-Antalya yolunun sekiz saat kapanmasına neden oldu. Çarşamba günü akşam saatlerinde başlayan ve gece etkisini artıran kar yağışı sonucu kapanan yol, Perşembe günü sabah açılabildi.

Denizli-Antalya yolu da Cankurtaran mevkiinde yine kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolda kalan araçlar nedeniyle uzun kuyruklar oluştu. Denizli'yi çevre illere bağlayan yollarda görev yapan trafik ekipleri, zincirsiz araçların geçişine izin vermiyor. İç Ege'de beyaza bürünen bir diğer kent Kütahya oldu.

İzmir-Manisa yolunda seyahat edenler kar yağışına tanıklık etti. İzmir merkezdeki yağmur Sabuncubeli mevkiinde kar ve tipiye dönüştü.

Leylekler kar altında

İç Anadolu'da ise başkent Ankara, Eskişehir ve Konya'nın Beyşehir ilçesinde de kar yağışı var. Ankara'nın yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı görülüyor.

Beyşehir'e gelen leylekler Nisan ayında kar sürprizi yaşadı.

Araçlar kardan temizlendi

Batı Karadeniz'de Bolu, Kastamonu, Sakarya ve Düzce'de yüksek kesimler çoktan beyaza büründü bile. Sakarya'nın yüksek kesimlerinde kar kalınlığı 25 santimetreyi geçti. Şehir merkezlerinde yaşayanlar ise güne kar yağışıyla başladı, Bolulular araçlarının üzerindeki karları temizleyerek yola çıkabildi, Düzce'de ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor.

Akdeniz Bölgesi'nin yüksek kesimlerine de kar yağıyor. Antalya'nın Korkuteli ilçesi sabah saatlerinden itibaren beyaz örtüyle kaplandı.

Meteoroloji uyardı

Meteoroloji, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta'da yoğun karla karışık yağmur ve kar yağışı görüleceğini duyurdu. Şiddetli yağmur yağacak noktalar ise Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Antalya ve Burdur.

Meteoroloji'ye göre tüm batı bölgelerde hava sıcaklığı 8 dereceye kadar azalacak ve yağışlı hava hafta sonuna kadar sürecek.

Kaynak: aljazeera.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla