Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Küresel ısınmanın etkisi sanılandan 10 kat hızlı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Küresel ısınmanın etkisi sanılandan 10 kat hızlı

Mesaj gönderen Ihsan »

Küresel ısınmanın etkisi sanılandan 10 kat hızlı

Bilim insanları, doğadan elde edilen bulgulara dayanarak, iklim değişikliğinin neden olduğu etkilerin sanılandan 10 kat daha hızlı yaşandığını belirtti. Uzmanlar, atmosferde artan karbondioksit miktarının, okyanuslardaki asit oranını artırmasıyla çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Resim

Çevre bilmciler, iklim değişikliğine neden olan değişimler hakkında uyarı yapmaya devam ediyor.

Almanya’nın Alfred Wegener Enstitüsü’nde deniz biyoloğu profesörü olan Hans Poertner, yaptıkları araştırma sonucunda ‘iklim değişikliğinin etkilerinin beklenenden 10 kat daha hızlı ortaya çıkabileceğini’ belirtti.

Poertner, Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, “Yaşanan değişim, dünya tarihindeki yaşanmış tüm evrim krizlerinden 10 kat daha hızlı yaşanıyor olabilir” dedi.

Deniz suyunın az bir farkla alkalik olduğunu ancak okyanusların atmosferden CO2 emmesiyle pH seviyesinin zamanla düştüğüne dikkat çeken Poertner, sera gazı yayılımının artmasıyla okyanuslardaki asit oranının hızla arttığını belirtti. Yaşanan değişim, en çok kabuklarında kalsiyum bulunan deniz canlılarını tehdit ediyor.

ÖNÜNE GEÇİLSE BİLE TEHDİT SÜRECEK

Poertner, sera gazlarının mevcut hızda yayılmaya devam etmesi halinde, bazı canlı türlerinin çok büyük tehditle karşılaşacağını belirtti.

Okyanuslardaki asit oranının artmasının yanı sıra, atmosfer sıcaklığının artması gibi etkenler nedeniyle mercan resiflerinin azalmakta olduğuna dikkat çeken bilim insanı, asit oranının artmasının on yıllar sürdüğünü ve erken önlem alınması halinde değişimin hızını kesebileceklerini ifade etti.

Poertner, omurgasız canlılarda, karbondioksit oranının yüksek olduğu 250 milyon yıl öncesinde görülen değişimlerin, bugün tekrar belirdiğini, asit oranındaki değişime karşı hassas olan türlerdeki değişimin 21’inci yüzyıl boyunca görüleceğini belirtti.

İNSAN ETKİSİ BÜYÜK

Küresel ısınmanın etkileri üzerine odaklanacak Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporunda, iklim değişikliğinin sorumlusu yine insanlar olarak belirecek.

2007’den bu yaba yayımlanan rapora katkıda bulunan bilim insanlarının, küresel ısınmanın sorumlusu olarak yüzde 95 oranında insanları suçlu bulduğu belirtildi.

Nature Climate Change dergisine dün yayımlanan ‘Inhospitable Oceans’ adlı araştırmada, resifler, kabuklu deniz canlıları, balıklar, yumuşakçalar ve ekinodermler üzerinde yapılan araştırmaların sonuçları değerlendirildi. Balıklar üzerindeki kesin etkisi belirlenemese de, diğer dört türün artan asit oranından en çok etkilenen deniz canlıları olduğuna dikkat çekildi.

27 Ağustos 2013 Salı, NTVMSNBC.Com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla