2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Sallanarak elektrik üreten rüzgar türbini

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

İspanyol girişimciler, pervane kullanmadan elektrik üretebilen rüzgar türbini geliştirdi. Türbinler ileri geri sallanarak enerji üretiyor.

Vortex Bladeless adı verilen girişim, geleneksel rüzgar türbinlerine meydan okuyan yeni bir tasarım ortaya sundu. Şirket, rüzgar şiddeti ne olursa olsun mıknatıslar kullanarak türbinlerin sallanmasını sağladıklarını belirtti. Türbinler sallanmaya başladığında, altlarında bulunan alternatör mekanik hareketi elektriğe dönüştürüyor.

Wired sitesine bilgi veren İspanyol girişimciler, pernanesiz türbinlerin geleneksel modellere oranla yüzde 40 daha ucuz olduğunu belirtti. Hareketli parçaları olmayan türbinler düzenli yağlama gerektirmediği gibi daha uzun süre kullanılabiliyor. Vortex, bakım maliyetinin yanı sıra basit tasarımı sayesinde türbinlerin üretim maliyetinin de yüzde 50 daha az olduğunu ifade etti.

Kuşkonmaz bitkisi görünümüne sahip türbinler, pervaneli modellere göre yüzde 30 daha az enerji üretse de, bir alana çok daha fazla sayıda kurulabiliyor.

Vortex, 12,5 metrelik 'mini' modelinin gelecek yıl hazır olacağını, sanayi modelini ise 2018'de satışa sunmayı planladıklarını belirtti.

Kaynak: Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"