2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

NASA: İklim değişikliği yavaşlamadı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

NASA araştırması, 2003'ten bu yana iklim değişikliğinin yavaşladığını öne süren bulguları çürüttü. Araştırmada, ortaya çıkan aşırı ısının okyanuslarda biriktiği anlaşıldı.

Resim

İklim değişikliğinin 12 yıldan bu yana yavaşladığını savunan araştırmalar, NASA'nın gerçekleştirdiği analizler tarafından geçersiz kılındı. NASA, sera gazlarının neden olduğu ek ısının, Hint ve Pasifik Okyanusu'nda sıkıştığını tespit etti.

Bilim insanlarını geçmişte yanıltan bulgu, ısıyı atmosferde hapseden sera gazlarının artmasına rağmen atmosfer sıcaklığının yükselmemesi oldu. Okyanuslardaki ısı ölçümlerini inceleyen NASA, aşırı ısının büyük okyanusların derinliklerinde hapsolduğunu ortaya çıkardı.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Pasifik Okyanusu'nun en üst 100 metrelik tabakasında biriken ısı, aynı okyanusun ve Hint Okyanusu'nun 100 ile 300 metre derinliklerine yayıldı. Bu nedenle atmosfer sıcaklığı yanıltıcı rol oynarken, iklim değişikliği etkileri devam etti.

NASA, geride kalan yıllarda atmosfer sıcaklığının sabit kalmasının sebebini 'Hint pasifiği etkileşimi' olarak gösterdi. Küresel ısınma konusunda büyük tartışmalara sahne olan bilim dünyası, atmosfer sıcaklığının sabit kalma sebebini geçmişte iklim modelleriyle açıklamaya çalışmıştı. NASA ise okyanus sıcaklıkları üzerinde yapılan kapsamlı analizlerin soru işaretini cevapladığını düşünüyor.

Yeni bir diğer araştırmada, deniz seviyesindeki artışın sanılandan daha hızlı yaşandığı ve 2200'e kadar suların altı metre yükselebileceğini ortaya koymuştu. Bilim insanları, yüzyıllar içinde gerçekleşmesi beklenen değişimin on yıllar içinde yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"