Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Deniz seviyesi 6 metre yükselebilir

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Deniz seviyesi 6 metre yükselebilir

Mesaj gönderen Ihsan »

Deniz seviyesi 6 metre yükselebilir

Bilim insanları, atmosfer sıcaklığında 2 derecelik bir artışın bile 2200 yılında deniz seviyesinin ciddi ölçüde yükseleceğini savunuyor. Kıyı bölgelerinin değişmesi on milyonlarca insanı etkileyecek.

Resim
Buzulların erimesi deniz seviyesini sanılandan daha kısa sürede artırabilir. [Fotoğraf: Shutterstock]

Atmosfer sıcaklığı belirlenen sınırın üzerine çıkmasa bile, 2200 yılına gelindiğinde dünyanın büyük kısmı yaşanmaz hale gelebilir.

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, deniz seviyesinin 6 metre yükseleceği 23'üncü yüzyıl, dünyanın 3 milyon yıl önceki haline benzeyecek. O dönem atmosfer yaklaşık 2 derece, Artik ise bugünkünden yaklaşık 7 derece daha sıcaktı ve okyanuslar dev köpekbalıklarıyla kaynıyordu.

Araştırmada, dev köpekbalıklarının geri dönmeyeceği ama on milyonlarca insan için dünyanın yaşanmaz hale gelebileceği belirtildi. Florida Üniversitesi'nden Andrea Dutton, Aralık ayında Paris'te düzenlenecek iklim zirvesine işaret ederek, "2100 yılında nerede olacağımızı belirleyecek kararların geri dönüşü olmayacak. Buzulların erimesini durduramazsak değişimleri durdurmak mümkün olmayacak" ifadesini kullandı.

Climate Central topluluğu tarafından yapılan başka bir araştırmada, deniz seviyesindeki yükselişin kıyı bölgelerini yeniden şekillendireceği belirtildi. Dünya genelinde Çin en büyük zararı görecek ülke olarak gösterilirken, ABD'nin Batı ve Doğu yakaları ile Meksika Körfezi'ne bakan eyaletlerinde ciddi değişimler görülecek.

Deniz seviyesi 1 metre daha artabilir

Bilim insanları Sanayi Devrimi öncesine kıyasla deniz seviyesinin yaklaşık 16 cm yükseldiğini ve Sandy Kasırgası ve Haiyan Tayfunu gibi afetlerin kıyı kentlerine yaşanan akıntıyı güçlendirdiğini belirtti.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, atmosfere salınan sera gazlarının mevcut miktarda kalması halinde 2100'e kadar deniz seviyesinin 100 cm yükselebileceği uyarısında bulundu.

Dutton deniz seviyesindeki artışı tetikleyen en büyük etkenin eriyen buzullar olduğuna dikkat çekerek, sadece Batı Antartika buz örtüsünün erimesiyle deniz seviyesinin 1-1,5 metre yükselebileceğini belirtti.

Dünya'nın 3 ila 1 derece daha sıcak olduğu 400 ve 125 bin yıl öncesinin modellerini değerlendiren araştırmacılar, on yıllar sonra eski sıcaklıklarla karşılaşacaklarını belirtti. Postdam İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsü'nden Andres Levermann, en son araştırmanın geçmişteki verilerle uyumlu olduğunu belirtti.

Dutton yüzyıllar içinde yaşanması beklenen buzul erimesinin on yıllar ölçeğine düştüğünü belirtti.

Kaynak: Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla