2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2015-2016 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan ÖrnekleriAyın Karanlık Yüzü Sonunda Görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2368
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 105
Aldığı Teşekkür: 221

Ayın Karanlık Yüzü Sonunda Görüntülendi

Mesaj gönderen Ihsan » Prş Ağu 13, 2015 6:55 pm

Ayın Karanlık Yüzü Sonunda Görüntülendi

NASA dünyadan görünmesi imkansız olan Ayın karanlık yüzünü sonunda görüntüledi.

The Deep Space Climate Observatory isimli DSCOVR mekiği şubat ayında uzaya fırlatılmıştı. Şu anda dünyadan 1 milyon mil uzakta ve daha önce görülmeyen bir şekilde ayın karanlık yüzünü dünyanın önünden geçerken görüntülüyor. Video farklı ışıkla ve farklı filtrelerle bir çok fotoğrafın bir araya getirilmesiyle çekildi.

Dünyadan ayın sürekli aynı yönünü görüyoruz çünkü kendi etrafında ki bir tur süresi ile dünya etrafındaki bir tur süresi eşit. Dünyanın yörüngesi tam bir daire yerine eliptik olduğundan dolayı ayın açısında küçük değişimler oluyor. Bundan dolayı aslında ay yüzeyinin küçükte olsa ki bu rakam %9 kadar farklı bölgesini görüyoruz. Kalan %41’lik bölüm ise dünyadan hiç bir şekilde gözükmemekte.

Bu Ay’ın karanlık yüzünü aslında ilk defa görüşürümüz değil. 1959 yılındaki Rusya’nın Luna 3 uzay mekiği ile beraber mekik fotoğraflarıyla ayın karanlık yüzünün haritasını çıkarmaya çalışıyoruz. Ancak DSCOVR’ın görüntüleri gerçekten harika. Bu aralar Nasa yayınladıklarıyla ağzımızı açık bırakmaya devam ediyor. Umarız böyle yapmaya devam eder.

Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız.

Kaynak: silikonvadisi.tv
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


Sosyal Medya'da Paylaş

       

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir