2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ayın Karanlık Yüzü Sonunda Görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

NASA dünyadan görünmesi imkansız olan Ayın karanlık yüzünü sonunda görüntüledi.

The Deep Space Climate Observatory isimli DSCOVR mekiği şubat ayında uzaya fırlatılmıştı. Şu anda dünyadan 1 milyon mil uzakta ve daha önce görülmeyen bir şekilde ayın karanlık yüzünü dünyanın önünden geçerken görüntülüyor. Video farklı ışıkla ve farklı filtrelerle bir çok fotoğrafın bir araya getirilmesiyle çekildi.

Dünyadan ayın sürekli aynı yönünü görüyoruz çünkü kendi etrafında ki bir tur süresi ile dünya etrafındaki bir tur süresi eşit. Dünyanın yörüngesi tam bir daire yerine eliptik olduğundan dolayı ayın açısında küçük değişimler oluyor. Bundan dolayı aslında ay yüzeyinin küçükte olsa ki bu rakam %9 kadar farklı bölgesini görüyoruz. Kalan %41’lik bölüm ise dünyadan hiç bir şekilde gözükmemekte.

Bu Ay’ın karanlık yüzünü aslında ilk defa görüşürümüz değil. 1959 yılındaki Rusya’nın Luna 3 uzay mekiği ile beraber mekik fotoğraflarıyla ayın karanlık yüzünün haritasını çıkarmaya çalışıyoruz. Ancak DSCOVR’ın görüntüleri gerçekten harika. Bu aralar Nasa yayınladıklarıyla ağzımızı açık bırakmaya devam ediyor. Umarız böyle yapmaya devam eder.

sXgrhPcQbM8

Kaynak: silikonvadisi.tv
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"