2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Hava kirliliği yılda 1,6 milyon can alıyor

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Çin'in en büyük sorunu haline gelen hava kirliliğinin yılda 1,6 milyon insanın ölümüne neden oluyor. Çin nüfusunun yüzde 38'si, kirli hava soluyor.

Resim
Çin'de sanayi bölgeleriyle iç içe büyüyen şehirler insan hayatını riske atıyor.

Kömüre dayalı ağır sanayinin hızla geliştiği Çin'de önüne geçilemeyen hava kirliliği en büyük ölüm nedeni haline geldi. Çin'deki 1,500 bölgede hava kirliliğinin saatlik değişimini inceleyen Berkeley Earth derneği, havadaki kirlilik oranının dört aylık tablosunu çıkardı. Sonuçlar, Çin nüfusunun yüzde 38'inin kirllik sınırını aşan hava soluduğunu gösterdi.

Washington Post'ta yer alan bilgiye göre, Çin'de her gün 4 bin kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği, küresel alanda her 6 yetişkinden birinin ölümünden sorumlu. Çin'in kıyı bölgelerinin yüzde 99,99'undaki kirlilik oranı, ABD'nin en kirli havaya sahip Califonia, Madera bölgesini geride bırakıyor.

Araştırmada yer alan Richard Muller, Çin'dekki ölümlerin yüzde 17'sinin hava kirliliğinden kaynaklandığına dikkat çekerek, "Hava kirliliği dünyanın en büyük sorusu. Pekin'de kirli havaya maruz kaldığınız her saat hayatınızdan 20 dakika eksiliyor. Bu, bir yetişkin veya çocuğun saatte 1,5 sigara içmesine eşit" dedi.

Ölüm sayısı katlanarak arttı

Çin'in Tsinghua Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıl sonuçları açıklanan benzer bir araştırmada, 2012 yılında ülkede 670 bin kişinin hava kirliliğinden öldüğü açıklanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), Çin halkının yüzde 10'unun hava kirliliği sınırının en az 10 kat aşıldığı bölgelerde yaşadığını açıklamıştı. Çinli yetkililer, havadaki 2,5 mikrogramdan küçük parçacıkların ölümlerin ana nedeni olduğunu belirtmişti.
Kömürün 2040 yılına kadar ana enerji kaynağı olması beklenen Çin, yenilenebilir enerjiye yatırım yapsa da hava kirliliğine karşı önemli bir adım atabilmiş değil.

Kaynak: aljazeera.com.tr/
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"