2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Depremleri tespit eden yazılım geliştirilecek

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

NASA depremleri önceden tespit edecek yazılım üretilmesini amaçlayan yarışma başlattı. Bilim insanları depremlerin haftalar önceden tespit edilebileceğine inanıyor.

Resim
Depremleri haftalar öncesinden tespit edecek yazılım geliştirilmesi amaçlanıyor. [Fotoğraf: Shutterstock]

NASA tarafından başlatılan 'Quest for Quakes' adı verilen yarışma, depremlerin önceden tespit edilmesini öngörüyor. Yarışmada depremlerin işaretini veren elektromanyetik sinyalleri (EMP) tespit edecek algoritmalar geliştirilmesi amaçlanıyor. Depremi fark edecek en iyi yazılım 25 bin dolar ödül alacak.

Bilim insanları depremlerin izini taşıdığı düşünülen EMP'lerin haftalar öncesinden tespit edilebileceğini ve depremin şiddetinin anlaşılabileceğini düşünüyor. Depremlerin merkez üssündeki düşük frekanslı EMP'lerin ölçülmesini sağlayacak algoritmalar sayesinde, haftalar önceden depremlerin tespit edilebileceğine inanılıyor.

Projede yer alan NASA'dan Craig Dobson, 'en büyük zorluğun yerkabuğunda meydana gelen çatlaklardan oluşan elektrik yükünün manyetik alanda yaptığı değişimle, insan ve doğa tarafından oluşan elektromanyetik gürültünün birbirinden ayırt edilmesi' olarak belirtti.

NASA depremle bağlantılı ve bağlantılı olmayan EMP'lerin tespit edilmesini sağlayacak yazılımın geliştirilmesi için yarışan ekiplere üç aylık veri sağlayacak. Dünya'nın farklı bölgelerindeki alıcılardan toplanan sinyallerin yanı sıra depremlere ait veriler de sunulacak.

California'daki 125 alıcı ile uluslararası alandaki 40 alıcıdan toplanan 65 TB veri ile yapılacak analizler sayesinde, depremleri haftalar öncesinden fark edecek yazılımın geliştirilmesi ümit ediliyor.

Kaynak: aljazeera.com.tr/
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"