Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2018-2019) 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri

El Popo patladı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 108
Aldığı Teşekkür: 226

El Popo patladı

Mesaj gönderen Ihsan » Prş Mar 31, 2016 7:12 pm

El Popo patladı

Meksika'daki El Popo ve Don Goyo olarak da bilinen Popocatepetl Yanardağı patladı. Püsküren lâvların dumanı Puebla kentinin üzerini kaplarken yanardağın 10 kilometre etrafındaki yerleşim birimleri boşaltıldı.

Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız.

Meksika'daki El Popo ve Don Goyo olarak da bilinen Popocatepetl Yanardağı patladı. İki kilometreye kadar yükselen püsküren lâvların dumanı Puebla kentinin üzerini kapladı. Güvenlik tedbiri amacıyla yanardağın 10 kilometre etrafındaki yerleşim birimleri boşaltıldı.

Popocatepetl Yanardağı, Kuzey Amerika'nın ikinci en yüksek volkanı. Popocatepetl en son 2000 yılında etkin hale geçmişti.

Dağın Aztek kökenli olan adı, Nahuatl dilinde "tüten tepe" anlamına geliyor. Bir Aztek efsanesine göre Popocatepetl, kralın paralı askeridir ve prenses Iztaccíhuatl ile birbirlerine aşıktırlar. Bir savaş seferinden uzun süre dönmeyince Iztaccihuatl, onun ölmüş olduğunu farz ederek kendi hayatına son verir. Popocatepetl uzun bir süre sonra seferden zafer kazanarak eve döner. Hayatına son veren prensesin cesedini bir dağa yatırır ve o zamandan beri tüten bir meşale ile başında nöbet tutar.

Kaynak: aljazeera.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

• Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj