2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Japonya'nın nüfusu ilk kez azaldı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Japonya'nın nüfusu son beş yılda yaklaşık bir milyon azaldı.

Japonya'da 1920'den bu yana ilk kez nüfusta azalma görülüyor.

Bu aynı zamanda yaşlı nüfusun artması ve buna bağlı ekonomik sorunların habercisi olarak görülüyor.

Sonuçları bugün açıklanan 2015 nüfus sayımına göre, Japonya'nın nüfusu 127,1 milyon kişi.

Uzmanlar doğum oranlarının giderek düştüğü Japonya'nın göç de almadığına dikkat çekiyor ve bu eğilimin sürmesinin beklendiğini belirtiyorlar.

Japonya'nın hedefi nüfusun 100 milyonun altına düşmesini önlemek.

Ancak doğum oranlarında önemli bir artış olmazsa, nüfusun 2060'da 87 milyona düşmesi bekleniyor.

Yaşlı nüfustaki artış

2015 yılında Japonların yaklaşık üçte birinin 65 yaşın üzerinde olduğu belirlendi ve bu da artması beklenen bir oran.
Doğu Asya'da nüfus yapısının değişmesinde Japonya en başta gidiyor, ancak Güney Kore, Çin ve diğer bölgelerde de doğum oranları düşüyor.

Dünya Bankası'nın geçen yılın sonlarında yayımladığı raporda, bölge ülkelerinde sağlık ve emekli maaşları için gereken miktarın hızla artacağına dikkat çekildi.

Raporda, "Doğu Asya'daki yaşlı nüfusun hızla artması, ekonomik, mali ve sosyal riskler getiriyor" denildi.

Uzak doğu ekonomisi uzmanı Richards Katz da 2045 yılına kadar Japonya'da çalışanların sayısında yüzde 13 azalma olacağını, bu nedenle mevcut yaşam koşullarını sürdürebilmek için Japon ekonomisinin aynı oranda artı değer üretmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: bbc.com/turkce
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"