2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

20 milyon insan susuz kalabilir

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Son 80 yılın en kurak yazını yaşayan Brezilya'nın en büyük kenti Sao Paulo'da barajlar kurudu, bazı bölgelerde haftanın beş günü musluklar akmıyor. Elektrik kesintileri de kapıda.

Resim

Brezilya'da aylar öncesinden beliren tehlike kapıyı çaldı, milyonlarca insan susuz kalma riskiyle karşı karşıya. Güney Amerika'nın en büyük ve Brezilya'nın en kalabalık kenti Sao Paulo'ya su sağlayan barajlar kurudu. Ülke son 80 yılın en kurak yazını yaşıyor, bazı yerleşim birimleri haftada yalnızca iki gün su alabiliyor.

Resim

Çevresindeki yerleşimlerle birlikte 20 milyon insanın yaşadığı Sao Paolo bölgesine su taşıyan Cantareira sisteminde sular bitmek üzere. Kuraklık nedeniyle Brezilya ekonomisinin bu sene 0 ekonomik büyüme ilan etmesi bekleniyor.

Resim

Federal yetkililere göre daha da kötüsü, elektriğinin yaklaşık dörtte üçü hidroelektrik barajlarda üretilen ülkede kuraklığın elektrik kesintilerine de sebep olabileceği.

Resim

Cantareira sisteminde yer alan Atibainha barajında neredeyse hiç su kalmamış.

Resim

Dünyanın en büyük nehri Amazon'a ev sahipliği yapan ülkede uzmanlar yıllardır halkı ve yetkilileri su israfı konusunda uyarıyordu.

Resim

Kuraklık yüzünden Sao Paulo'nın başlıca gelir kaynağı olan şeker kamışında üretim ciddi şekilde düştü. Et fiyatları rekor seviyelerde.

Resim

Kuraklığın enflasyonda artışa neden olması ise sürpriz olmadı. Brezilya, dünyanın en büyük şeker kamışı, sığır eti, kahve ve portakal suyu üreticisi.

Resim

Ayrıca festivaller ülkesinde bazı organizasyonlar şimdiden iptal edilmiş durumda.

Resim

Halen su bulunan barajlarda ise kirlilik var. Billings rezervuarındaki kirlilik kıyıdaki gecekondulara kadar ulaşmış durumda. Yerel medya, eyalet yönetiminin 1.6 milyon kişiye su sağlayan Billings barajındaki kirli suyu arıtarak içmeye uygun hale getirmek istediğini bildiriyor.

Resim

Billings barajının bazı bölgeleri tamamen çöplerle kaplı.

Resim

Sao Paulo sıklıkla su ve elektrik kesintilerine karşı gösterilere sahne oluyor. Güneydeki birçok yerleşim noktasında sular haftada beş gün kesik, yalnızca iki gün akıyor.

Resim

Bazı Brezilyalılar evlerinin çevresinde kuyu açmaya başladı. 38 yaşındaki Daniela, çamaşırlarını kovada yıkıyor.

Resim

61 yaşındaki Nanceli ise evinde biriktirdiği yağmur sularını kullanıyor.

Resim

Sao Paulo'da tankerler özellikle hastanelere su servisi yapıyor.

Kaynak: ... -kalabilir
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"