Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2018-2019) 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2407
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 112
Aldığı Teşekkür: 242

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Mesaj gönderen Ihsan » Pzt Mar 09, 2015 8:42 pm

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Resim

Eldeki jeolojik bulgulara göre bundan yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesine dek Dünya ağır bir meteorit bombardımanına maruz kaldı. Dünyanın evriminde bu çarpmaların hiç şüphesiz çok önemli etkileri de oldu. Yerkabuğunda kısa süreli kararsızlıklar, volkanik faaliyetlerdeki artış ve bunun dolaylı bir sonucu atmosferik gaz bileşimlerindeki değişimler gibi… Ama hepsi bir yana, çapı birkaç on kilometreleri bulan bu koca kütleler yerkabuğuna çarptıkları anda genişliği birkaç yüz kilometreleri bulan dev kraterlere yol açtılar.

Peki 3,8 milyar yıl önce bu bombardıman bitti mi? Hayır. Daha seyrek olmak üzere bu doğa olayı devam etti. Bunlardan bir tanesi, meşhur olanlardan, 65 milyon yıl önce dünyaya çarptı ve muhtemelen dinozorları (kuşlar hariç) yeryüzünden sonsuza kadar sildi. Bir başkası bundan 1,85 milyar yıl önce bugünkü Kanada’nın Ontario bölgesine çarptı ve devasa bir krater oluşturdu.

Bugün dünya yüzeyine baktığımızda bu çarpma kraterlerinden bazılarını çok kolay tespit edebilirken bazılarını, hatta büyük olan bazılarını, bulmakta zorlanabiliyoruz. Bunun sebebi dünyanın dinamik bir gezegen olması. Kıta kaymaları, volkanik faaliyetler gibi “dünyanın içi” ile ilgili süreçler, ayrıca akarsular, rüzgarlar, buzullar gibi “dünyanın dışı” nı ilgilendiren süreçler çarpma kraterlerini aşındırarak, doldurarak tespit edilmelerini zorlaştırmakta.

Bir çarpma kraterinin belirginliği çarpmanın zamanına, meteoritin boyutlarına, çarpma bölgesine ve çarpma bölgesindeki jeolojik süreçlerin aktifliğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bugün pek çok çarpma kraterini keşfetmiş bulunuyoruz. Buradaki Google Maps haritasında bunlardan en belirgin 50 tanesinin konumunu bulabilir ve yaklaştırma yaparak bu kraterlerin uydu fotoğraflarını görebilirsiniz.

Google Maps Haritası: Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız.

Kaynak: Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz. Üye olmak için Tıklayınız. ... raterleri/
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj