Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Mesaj gönderen Ihsan »

Dünyanın en büyük meteor kraterleri

Resim

Eldeki jeolojik bulgulara göre bundan yaklaşık 3,8 milyar yıl öncesine dek Dünya ağır bir meteorit bombardımanına maruz kaldı. Dünyanın evriminde bu çarpmaların hiç şüphesiz çok önemli etkileri de oldu. Yerkabuğunda kısa süreli kararsızlıklar, volkanik faaliyetlerdeki artış ve bunun dolaylı bir sonucu atmosferik gaz bileşimlerindeki değişimler gibi… Ama hepsi bir yana, çapı birkaç on kilometreleri bulan bu koca kütleler yerkabuğuna çarptıkları anda genişliği birkaç yüz kilometreleri bulan dev kraterlere yol açtılar.

Peki 3,8 milyar yıl önce bu bombardıman bitti mi? Hayır. Daha seyrek olmak üzere bu doğa olayı devam etti. Bunlardan bir tanesi, meşhur olanlardan, 65 milyon yıl önce dünyaya çarptı ve muhtemelen dinozorları (kuşlar hariç) yeryüzünden sonsuza kadar sildi. Bir başkası bundan 1,85 milyar yıl önce bugünkü Kanada’nın Ontario bölgesine çarptı ve devasa bir krater oluşturdu.

Bugün dünya yüzeyine baktığımızda bu çarpma kraterlerinden bazılarını çok kolay tespit edebilirken bazılarını, hatta büyük olan bazılarını, bulmakta zorlanabiliyoruz. Bunun sebebi dünyanın dinamik bir gezegen olması. Kıta kaymaları, volkanik faaliyetler gibi “dünyanın içi” ile ilgili süreçler, ayrıca akarsular, rüzgarlar, buzullar gibi “dünyanın dışı” nı ilgilendiren süreçler çarpma kraterlerini aşındırarak, doldurarak tespit edilmelerini zorlaştırmakta.

Bir çarpma kraterinin belirginliği çarpmanın zamanına, meteoritin boyutlarına, çarpma bölgesine ve çarpma bölgesindeki jeolojik süreçlerin aktifliğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bugün pek çok çarpma kraterini keşfetmiş bulunuyoruz. Buradaki Google Maps haritasında bunlardan en belirgin 50 tanesinin konumunu bulabilir ve yaklaştırma yaparak bu kraterlerin uydu fotoğraflarını görebilirsiniz.

Google Maps Haritası:

Kaynak: ... raterleri/
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla