2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Hawa Mahal (Hindistan)

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Hawa Mahal (Hindistan)

Mesaj gönderen Ihsan »

Hawa Mahal (Hindistan) - Hawa Mahal, India | 12 JPG | RAR | 25.7 MB

Resim

Jaipur’un sembolü konumunda yer alan bu mükemmel güzellikteki yapı, aslında Şehir Sarayı’nın bir bölümüdür. Bugün etrafı Jaipur’un en renkli ve hareketli pazarları ile dolu olan şehir Sarayı, Jaipur kentinin kurucusu olan Maharaca II. Sawai Jai Singh tarafından inşa edilmiştir. Ancak ilk inşa edildiği dönemlerde daha küçük bir yapıya sahip olan saray, ilerleyen süreçte ve farklı Maharaca dönemlerindeki ilavelerle bugünkü halini almıştır.

Hawa Mahal, Zenana olarak adlandırılan ve sarayın kadınlara ayrılmış bölümüne, hareme bağlı olarak saraya sonradan ilave edilen yapılardandır ve 1799 yılında Maharaca II. Sawai Jai Singh’in torunu olan Maharaca Sawai Pratap Singh tarafından saraya ilave ettirilmiştir. Yapının amacı, sokağa çıkamayan saray kadınlarını saraydan koparmadan günlük yaşamın hareketliliğini izleyebilmelerini sağlamaktır. Kadınlar, buradan sadece pazarı ve insanları değil aynı zamanda askeri geçitleri ve şehirde kutlanan festivalleri de izleme fırsatı bulurlardı. Saray kadınları diledikleri zaman haremin koridorlarından yürüyerek Hawa Mahal’e gelir ve pencereleri örten kafeslerin ardından gizlice sokağı, pazarı ve insanları seyredebilirlerdi.

Hawa Mahal kelimesi anlam olarak ‘Rüzgar Sarayı’ anlamına gelmektedir. Yapıya bu ismin verilmesinin nedeni, mimarisinden kaynaklanan bir özelliğidir. Yapı, mimari özelliği nedeni ile, sıcak havanın bol sayıdaki pencerelerden geçerek serinlemesine ve hafif bir rüzgarın oluşumuna müsaade edecek formdadır. Bu nedenle kraliyet ailesi zaman zaman bu yapıya gelerek oturur ve bölgeyi kavuran sıcak havadan kaçıp bu serin ortamda dinlenirlerdi. Maharaca’nın haremindeki bir veya birkaç kadınla birlikte burada dinlenmesi ve serin havanın tadını çıkarması olağandı.

Mimarı Lal Chand Usta olan yapı, Hindu tanrılarından olan Vişnu’nun sekizinci avatarı olan Krişna’nın tacı biçiminde inşa edilmiştir. Görüntü itibari ile adeta bir petek görüntüsü veren ve beş katlı olan yapı, tam 953 pencere ile süslenmiştir. Bu pencerelerin tamamı ise, mükemmel bir incelikte, adeta dantel gibi işlenmiş, kimi ahşap kimi kumtaşı olan oyma kafeslerle süslenip örtülerek dışarıdan bakan birinin içeriyi görmesi engellenmiştir.

Pembe ve kırmızı kum taşından yapılmış olan yapı, kesinlikle sabah ziyaret edilmelidir. Yapının doğu’ya bakıyor olması neden ile, sabah güneşini doğrudan alan Hawa Mahal, sabahları tüm güzelliği ve rengi ile mükemmel bir görüntü sunar.

Resim

İndir:

Alternatif: ... sp=sharing
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"