2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Samsun'da Kırsal Göç Yaşanan Köylerin Genel Özellikleri

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Samsun'da Kırsal Göç Yaşanan Köylerin Genel Özellikleri

Mesaj gönderen Ihsan »

SAMSUN İLİNDE KIRSAL GÖÇ YAŞANAN KÖYLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ VE GÖÇÜN KÖYLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
AHMET YULAFCI, MURAT SAYILI

Bu çalışma kırsal göç yaşanan köylerin genel özelliklerini ve göçün köyler üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla 2012 yılında Samsun İlinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Samsun ili iki farklı bölgeye ayrılmış ve bu iki bölgede toplam 32 köyde anket çalışması yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre; köylerdeki eğitim, sağlık ve diğer altyapı imkânları doğal olarak şehirlere göre daha azdır. Yolların bozuk olması; elektrik, su ve telefon arızası gibi yaşam kalitesini düşüren olaylar köylerde sıkça yaşanmaktadır. Tarım dışındaki iş imkânları orman, örgütlenme, sulama kaynakları vb. tarımsal altyapı unsurları yetersizdir. Arazilerin çok parçalı ve dağınık olması, hane başına düşen tarım arazilerinin yetersiz olması ve tarımsal faaliyetlerin sık sık zararla sonuçlanması gibi tarımsal problemler oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bütün bunların sonucu olarak; Samsun’da köylerden şehirlere göç halen devam etmekte ve köylerin nüfusu gittikçe azalmaktadır. Anket yapılan köylerdeki nüfus 1990-2012 döneminde %33 oranında azalmıştır. Özellikle gençlerin göç etmesi sonucu köylerde kalan nüfusun yaş ortalaması gittikçe artmaktadır. Arazi ve tarımsal tesislerin bir kısmı atıl vaziyette kalmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Göç, tarım, köy, kırsal nüfus, Samsun
İndir:

Alternatif:

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"