2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Türkiye'de İlçelerin Yükseklik ve Kıyı Yakınlığına Göre Analizi

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Türkiye'de İlçelerin Yükseklik ve Kıyı Yakınlığına Göre Analizi

Mesaj gönderen Ihsan »

TÜRKİYE’DE İLÇELERİN VE 2012 YILI İLÇE NÜFUSLARININ YÜKSEKLİK VE KIYI YAKINLIĞINA GÖRE ANALİZİ
AHMET KARABURUN, MEHMET KARAKUYU

Bu çalışmanın amacı, ilçe nüfuslarının yükseklik basamaklarına ve denize kıyısı olma durumuna göre mekânsal analizini ortaya koymaktır. Nüfus dağılımı ve yoğunluğu 2012 yılı nüfus verilerine göre 81 il ve 957 ilçe için yapılmıştır. Öncelikle ilçeler, DEM verisi kullanılarak üretilmiş ortalama yükseklik değerlerine göre yükseklik bölgelerine ayrılmıştır. İkinci olarak kıyıdan iç kesimlere doğru 50, 100 ve 150 kilometrelik tampon bölgeler oluşturulmuş ve topraklarının çoğunluğunun dahil olduğu bölgeye göre ilçeler sınıflandırılmıştır. Nüfusun çoğunluğu (% 53) ortalama yüksekliği 500 metre üzerinde ilçelerde yaşarken geri kalan nüfus (% 47) ortalama yüksekliği 500 metre altında olan ilçelerde yaşamaktadır.

Anahtar Kelimeler: İlçe, nüfus, nüfus yoğunluğu, yükseklik
İndir:

Alternatif:

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"