Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

İskender Lahti

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

İskender Lahti

Mesaj gönderen Ihsan »

İskender Lahti

Resim

Eski çağların en harika eserlerinden biri olarak kabul edilen Büyük İskender'in Lahti, İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın hemen yanında bulunan Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir. 1887 yılında Lübnan'ın Sayda şehri yakınlarında Türk müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey tarafından bulunarak İstanbul'a getirilen bu lahit, günümüze kadar en iyi bir şekilde korunmuş olan bir eserdir.

İskender Lahti'nin asıl değeri üzerindeki kabartma heykellerden ileri gelmektedir. Ev çatısı şeklinde üçgen bir kapağı olan lahit, beyaz mermerden yapılmıştır. M.Ö.4. yüzyılda hüküm süren Makedonya kralı Büyük İskender için yapılan lahtin uzun yanlarından birinde İskender'in Perslerle yaptığı savaş tasvir edilmektedir. Bu yanın sol ucunda, İskender'i aslan postu başlığı ile şahlanmış atının üzerinde gösteren bir kabartma vardır. Sağ ucunda ise savaşan askerlerin kabartmaları bulunmaktadır.

Lahtin diğer yanında da bir av sahnesi yer almaktadır. Burada da İskender, atını dörtnala sürerken görülmektedir.

Görenleri kendisine hayran bırakan İskender Lahti, ölçü, ahenk, güzellik ve anlam bakımından eski çağ heykelciliğinin şaheserlerinden biri kabul edilmektedir.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla