Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Yerçekimi iki kat artsa ne olurdu?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Yerçekimi iki kat artsa ne olurdu?

Mesaj gönderen Ihsan »

Yerçekimi iki kat artsa ne olurdu?

Resim

Kısa cevap: Kemik ve kaslar yükü taşıyamaz, kan basıncı artar, kalp teklemeye başlar.

Yerçekiminin katlanması vücutlarımız için çok büyük bir yük demek. Hatta buna uzun bir süre maruz kalırsak sonuçları da ölümcül olabilir.

Gerilim iskelet yapısı ve eklemlerimizde başlar. Çünkü muazzam ölçüde artan yükü taşıyabilmek hiç kolay olmayacaktır. Kaslarımız için de durum farklı değil; ufak bir hareketi gerçekleştirmek bile zorlaşır. Ancak en tehlikeli durumlardan biri kalbimizde gerçekleşecektir. Güçlü yerçekimi, kanın el ve ayaklarda birikmeye başlamasına sebep olur.
Bunun sonucunda, kalp bu kanı tekrar vücuda döndürmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu arada kan basıncımız da iki katına çıkacaktır tabii. Tüm bunlar, ancak çok sağlıklı ve formda olanlarımızın adapte olabileceği türden değişimler. Tabii onlar bile uzun bir süre dayanamayabilirler. Ama dayandıklarını varsayacak olursak, zaman içinde kemik ve kaslan daha da güçlenir. Yine de bir yaralanma ya da hastalık geçirecek olsalar iyileşmeleri çok uzun zaman alırdı.

Kaynak: Populer Science Türkiye Mayıs 2015
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla