2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Bir Kara Deliğin Işımasının Nedeni Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kara delik ışımalarını teleskoplar geçmişte de görüntülemişti. Ancak bu ışımalara neyin sebep olduğu bugüne kadar gizemini korumuştu. NASA bilim adamları bir devasa büyüklükteki kara delikten saçılmakta olan x ışınlarının nedeninin kara deliğin tacının püskürmesinden dolayı gerçekleştiğini keşfettiler.

Bu doğrulama NASA’nın Swift Gözlemleme ve Nükleer İzgeölçümsel Teleskop Düzeni (NuSTAR) tarafından yapıldı. Swift, gamma ve x ışınları patlamalarını gözlemlemekle yükümlü. Bunu yaparken de 2014 Eylül ayında Markarian 335 adı verilen devasa büyüklükteki kara deliğin ışımasını fark etti. Bu olaydan sonra NuSTAR devreye girdi ve olayı detaylıca gözlemledi. Swift ve NuSTAR’dan gelen veriler incelendikten sonra ise bilim adamları bu kara deliğin taç kısmının püskürdüğünü ve yok olduğunu gördüler.

“Bu, tacın bir ışımaya dönüştüğünü yakaladığımız ve bu olaylar arasındaki ilişkiyi kurabildiğimiz ilk andı” diyor, olayla ilgili yayınlanan makalenin baş yazarı ve Kanada Halifax’ta bulunan Saint Mary’s University’den Dan Wilkins. “Bu bize, devasa büyüklükteki kara deliklerin evrendeki en parlak nesneleri nasıl yarattıklarını anlamada yardım edecek”.

Kara delikleri anlama açısından büyük bir adım olan bu gelişme aynı zamanda ardında yeni sorular da bıraktı: Bir kara deliğinin tacının çıkmasına neden olan şey nedir?

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"