2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Uzayda da Yön Kavramı Var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Yönler hayatımızda büyük yer kaplarlar. Mimari tarzlardan, saat hesaplarına kadar pek çok konuda belirleyici etken olurlar. Bir adres tarif ederken bile yönlerden yararlanmamız gerekir. Hatta rüzgarlara isimler verilirken de estikleri yönler temel alınmıştır. Peki, dünyamız için bu kadar önemli olan yönler uzayda da var mıdır?

Dünyada yönümüzü yeryüzüne göre tanımlıyoruz. Kuzey, güney, batı ya da doğu derken, dünyanın kutuplarını ya da Güneş’in doğup battığı yönleri kaynak olarak alıyoruz. Uzayda da yönleri tanımlayabiliriz. Dünyada olduğu gibi, uzayda da yön kavramı görelidir. Eğer dünyadan uzaktaysanız, başka bir gökcismine ya da tüm bir gökadaya göre yönleri belirleyebiliriz. Seçilen kaynağa göre aşağı, yukarı, sağ ya da sol kavramlarını kullanabiliriz. Zaten bu kavramlar, dünyada bile kişiye göre değişir. Farklı yönlere bakıyorsanız arkadaşınızın sağı ya da solu sizinkilerden tümüyle farklı olabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"