Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Colomb Amerika'yı Keşfettiğinde Kıtada Kimler Bulunuyordu?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 124
Aldığı Teşekkür: 265

Colomb Amerika'yı Keşfettiğinde Kıtada Kimler Bulunuyordu?

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Eyl 20, 2014 11:41 pm

Colomb Amerika'yı Keşfettiğinde Kıtada Kimler Bulunuyordu, Aztekler mi İnkalar mı?

Bütün zamanların en büyük keşiflerinden birisi de coğrafi keşiflerdir. Sadece bulundukları zamana damga vurmakla kalmamışlar,tüm zamanları etkilemişlerdir. Neden-sonuç ilişkisiyle incelendiklerinde coğrafi keşiflerin etkilerinin hala devam ettiğini savunanlar bile var. Coğrafi keşifleri ve sömürge yarışını başlatan Amerika’nın keşfedilişi ise kafamızı karıştırmaya devam eden konulardan biridir. Peki, Colomb Amerika’yı keşfettiğinde hangi halkla karşılaşmıştır?

Colomb Amerika’ya geldiğinde bu iki halk da kıtada bulunuyordu. Hatta Maya ve Toltek yerlileri ve Aztek İmparatorluğu’na bağlı başka kabileler de bulunuyordu. Aztekler Orta Amerika’da, İnkalar da bugünkü Şili civarında Güney Amerika’daydı. Ne var ki Colomb bunları görmedi. Aztekler’le ilk karşılaşan Cortez, İnkalar’la ilk kez karşı karşıya gelen de Pizarro’ydu. Aztekler’e bağlı küçük kabilelerle karşılaşan Colomb, uzun süre Hindistan’a geldiğini düşündü. Amerika’nın yerli halkının ‘İndian’ yani ‘Hintli’ olarak adlandırılması da bu yüzdendir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj