2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ay Neden Yere Düşmez?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Ay Neden Yere Düşmez?

Mesaj gönderen Ihsan »

Ay Neden Yere Düşmez?

Bu hiç de aptalca bir soru değil. Ne de olsa havaya bir top attığınızda daima Dünya’nın yerçekimi ile geri dönüyor.

Newton bulmacayı şöyle çözdü: Top ateşi yapılır, top havalanıp yere düşer. Daha büyük bir makineyle top daha hızlı/uzağa fırlatılır.

Şimdi devasa bir makine hayal edin. Topu öyle hızlı ve uzağa fırlatır ki Dünya’nın eğimi önem kazanır.

Dünya’nın eğimli yüzeyi, topun düştüğü hızla toptan uzaklaşır. Böylece top hiç yere düşmez…

Yörüngeye girerek sonsuza dek bir çember içinde düşmeyi sürdürür. Bunu başarmak için gereken hız 27.400 km/saattir.

Benzeri şekilde Ay da durmaksızın Dünya’ya doğru düşer ama asla ona erişemez. Ancak o mesafede hız 27.400 km/sa değil, sadece 3700 km/sa’tir.

Newton’un dehası ağaçtan kopan elmanın da Ay’ın da düşmekte olduğunu anlamasıdır (bundan yola çıkarak, kütleçekim yasasına ulaşır).

Yapay uydular da Dünya yörüngesinde dönerken düşmektedirler. Ancak yakın olurlarsa atmosferin çekim etkisi onları sonunda yere indirir.

Dünya yörüngesine varmak için gereken hız büyüktür ama kütleçekimi düşük, küçük bir asteroitte yörüngeye çıkacak kadar hızlı koşabilirsiniz.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"