Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Uzaylı Medeniyetlerle İletişim Kurmanın Bir Yolu Var mı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2439
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 260

Uzaylı Medeniyetlerle İletişim Kurmanın Bir Yolu Var mı?

Mesaj gönderen Ihsan » Pzr Eyl 21, 2014 3:56 pm

Uzaylı Medeniyetlerle İletişim Kurmanın Bir Yolu Var mı?

19. yüzyılda bilimciler geometrik biçimde ağaç keserek veya Sahra’da büyük ateşler yakarak Marslılarla iletişim kurmayı önerdiler.

1959 Nature makalesi: Giusseppe Cocconi ile Philip Morrison yıldızlar arası iletişim için en iyi tercihi 21 cm radyo dalgalarıdır, dedi.

Ertesi yıl Frank Drake Ozma Projesi’ni başlattı. Yapay radyo sinyallerini araştırmak için Epsilon Eridani -Tau Ceti yıldızlarına odaklandı.

1960’dan bu yana Dünya dışı akıllı yaşam araştırması, yani SETİ’nin algılayıcıları giderek hassaslaştı ama hala uzaylı sinyali alınmadı.

Ayrıca uzay araçları ile -Pioneer Plakası ve Voyager Yıldızlar Arası Kayıt- mesajlar gönderdik ve diğer yıldızlara radyo mesajları kodladık.

Radyo ve TV yayınları da Dünya’yı doğal bir “güçlü yapay radyo dalga yayımcısı”na dönüştürdü. Uzaylılar bunları da algılayabilir.

SETİ@Home projesiyle araştırmaya siz de katılabilirsiniz. Gökbilimciler ayrıca görünür dalga boylarında da araştırma yaptılar (optik SETİ).

Bildiğimiz anlamda iletişim mümkün olmayacak.En yakın yıldızla bile soru-cevap arasında 8 yıllık bir gecikme olacak.

Dil de ayrı bir konu. Matematikçiler yeterince çaba gösterirlerse uzaylılar için anlaşılır olabilecek “evrensel diller” geliştirdiler.

SETİ’nin başarı şansı Dünya benzeri gezegenlerin sayısına; yaşam/zeka sıklığına vb. bağlı. “Drake denklemi”nin içerdiği faktörler bunlar.

(Paul Davies’in sözü) “Ürpertici sessizlik” belki uzaylı medeniyetlerin azlığının, hatta yokluğunun işaretidir. Belki biz bir anomaliyiz.

Ancak SETİ bilimcileri yılmıyor, aramazsanız bulamazsınız diyorlar. Hem 5o yıl, kozmik göz için tek bir göz kırpıştan farksız.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj