2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Dış Gezegen Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Dış Gezegen Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Dış Gezegen Nedir?

Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegendir. Sistemimiz içindeki gezegenler Güneş etrafında; dış gezegenler ise başka yıldızların etrafında döner.

Güneş Sistemi’mizdeki gezegenlerin sayısı: 8.

Bilinen ve doğrulanan dış gezegenler (2011 baharı itibarıyla): 500’ün üstünde.

Dış gezegenleri görmek zordur. Küçük, karanlık ve yıldızlarına yakındırlar. Yıldız ışığının çok küçük bir kısmını yansıtırlar.

Dolayısıyla, doğrudan tespit neredeyse imkansızdır. Onun yerine birçok gezegen bağlı olduğu yıldız üstündeki dolaylı etkisinden belirlenir.

Yörüngede dönen gezegenin kütleçekimi yıldızı yalpalatır. Bunu gökte görmek zordur ama (astrometri) yıldız ışığında ölçmek oldukça kolaydır.

Yıldız sırayla bir bize doğru gelir, bir bizden uzaklaşır. Sonuç: Yıldız ışığının dalgaboyunda küçük bir periyodik kayma (Doppler etkisi).

Bu bize yörünge periyodunu, yörünge uzanımını ve (eğer yıldızın kütlesi biliniyorsa) gezegen kütlesinin alt sınırını verir.

Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesindeki ilk dış gezegeni Michel Mayor öncülüğündeki İsviçreli ekip bu yolla 1995’te buldu: 51 Pegasi b.

Diğer yol: Yörüngeye kenardan bakarsak, gezegen düzenli olarak yıldızının önüne geçer. Bu “geçişlerde” yıldızın ışığı hafifçe azalır.

Yıldızın boyutu bilinirse, alt parlaklık limiti gezegenin boyutunu verir. Kütleyle birleştirilince (Doppler yöntemi) yoğunluk elde edilir.

Yan yörünge görebilmek için birçok yıldızı izlemek gerekir. Bu, NASA, Kepler uzay teleskobu ile yapıldı. Bugüne dek 1200 üstü aday bulundu.

Arayış: Güneş benzeri yıldız etrafında, Dünya benzeri yörüngede, Dünya benzeri dış gezegen. Yaşam olabilir. Kepler birkaç yılda bulabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"