2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Zodyak Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Zodyak Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Zodyak Nedir?

Güneş, Ay ve gezegenler, fondaki sabit yıldızların önünde hareket edip durur. Diğer bir deyişle, bir takımyıldızdan diğerine yol alır.
Güneş söz konusu olduğunda, arka plandaki takımyıldızlar görülmez elbette. Ancak Güneş’in rotası yine de gözlemlerle çıkarılabilir.
Güneş, Ay ve gezegenlerin gökte rastgele dolaşmadıkları ortaya çıkar. Örneğin bunlar, asla Büyükayı’nın ya da Avcı’nın içinde gözükmezler.

Aksine, Güneş, Ay ve gezegenlerin hareketi daima gökyüzünde dönen 12 takımyıldızla sınırlıdır: Zodyak takımyıldızları.

Zodyak takımyıldızları şöyle bilinir: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık.

“Zodyak” adı “Zoo” ile ilintili olsa da, takımyıldızların hepsi hayvan değildir. Çoğun insandır. Hatta terazi cansızdır.

Güneş’in Zodyak içinde yıllık izlediği (ve Dünya’nın yörüngesel hareketini yansıtan) rota, “ekliptik” denen bir çemberdir.

Ekliptik uzun zaman önce aşağı yukarı (farklı boyutlardaki) takımyıldızlara karşılık gelen 12 eşit bölüme (Zodyak burçları) ayrıldı.

Astrolojiye göre (batıl bir inanç) insan karakterini belirleyen şey, Güneş, Ay ve gezegenlerin doğum anında Zodyak burçlarındaki konumudur.

Aslında, Dünya eksenindeki yavaş yalpalama yüzünden burçlar ve takımyıldızlar artık eşleşmez; 2100 yılda bir, bir takımyıldızlık kayma olur.

Ayrıca ekliptik (Güneş’in rotası), Zodyak dışı bir takımyıldız olan Yılancı’dan geçer ki Yılancı astrolojide herhangi bir rol oynamaz.

Zodyakta bazı parlak yıldızlar yer alır: Aldebaran (Boğa), Kastor ve Polluks (ikizler), Regulus (Aslan), Spika (Başak), Antares (Akrep).

Böylece Ay ve/veya gezegenler bu yıldızlardan biriyle sık sık güzel “kavuşum”lar yaşar. Hatta bazen Ay yıldızları gizler.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"