2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Dünya'nın İklimi Güneş'ten Etkilenir mi?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Dünya ikliminin enerji kaynağı Güneş’tir. Güneş randımanındaki küçük bir değişimin hava ve iklim şartları üstünde dramatik etkisi olabilir.

Tüm yıldızlar gibi Güneş de ömrü boyunca giderek daha parlak ve sıcak hale geldi. Uzak gelecekte Dünya yaşama elverişsiz sıcaklığa erişecek.

Daha kısa zaman ölçeklerinde etki çok belirgin değil. Ama ölçümlere göre Güneş maksimumunda Güneş biraz daha fazla enerji üretiyor (%0,1).

Dünya ikliminin bu değişimlere tepkisi önem arz etmeyecek kadar yavaş olabilir çünkü Güneş döngüsü sadece ortalama 11 yıl sürer.

1645-1715 arası, Maunder Minimumu denen Güneş’in düşük faaliyet dönemi, Küçük Buzul Çağı ile çakışmıştı. Avrupa normalde 1 derece soğuktu.

20. yüzyılda görülen ortalamadan yüksek Güneş faaliyeti, küresel ısınmaya katkıda bulunmuş olabilir. Ancak bu konu oldukça tartışmalı.

Güneş’in direkt etkisi (irradyans) dışında düşük Güneş faaliyeti de gün ışığı yansıtan bulutların oluşumunu tetikleyip Dünya’yı soğutabilir.

Teori: Güneş minimumunda Güneş rüzgarı daha güçsüzdür, bu yüzden dış uzaydan gelen daha enerjik kozmik ışınlar Dünya atmosferine girebilir.

Kozmik ışınlar havadaki atomları elektronlarından ayırır, oluşan yüklü iyonlar, etrafında su damlaları (bulut) yoğuşmuş “tohumlar” gibidir.

Bilimsel uzlaşı: Küresel ısınma büyük oranda fosil yakıt kullanıma bağlı. Güneş ikincil rol oynuyor olabilir ama tam katkısı bilinmiyor.

Uzun süreli yüksek / düşük Güneş faaliyeti iklimi etkilediği için, yeni bir Maunder Minimumu, küresel ısınmayı bir süre telafi edebilirdi.

Çok uzun vadede Dünya tıpkı Venüs gibi denetimden çıkmış sera etkisi yaşayacak. Okyanuslar kaynayacak, gezegen kızaracak.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"