2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Tam Güneş Tutulması Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Tam Güneş tutulması hiç şüphesiz tanıklık edebileceğiniz en muhteşem doğa fenomenidir. Görmeden asla ölmeyin.
Güneş tutulması, Ay Güneş’in önünden geçerken olur. Ay’ın Dünya ile Güneş arasında olması gerektiğinden, bu ancak Yeniayda gerçekleşebilir.
Her Yeniayda tutulma olmaz. Ay’ın yörüngesi hafifçe eğik olduğundan, bu evrede Ay genellikle Güneş’in altından ya da üstünden geçer.

Tutulmada, Ay’ın gölgesi dar enli “tam tutulma” hattını izleyerek, Dünya üstünden geçer. Bunu görmek için doğru zamanda, doğru yerde olun.
Parçalı evre sırasında Ay, Güneş diskinin genişçe bir alanını örter. Sonunda sıcaklık düşer, ışık tuhaflaşır, hayvanlar tedirginleşir.

Son anlarda gölge yerde hızla ilerler, gezegenler gündüz vakti görünür, son Güneş ışığı “elmas halkanın” üstünde bir mücevher gibi ışıldar.

Ardından karanlık çöker, parlak yıldızlar görünür. Etrafı, Güneş’in dış atmosferi koronayla çevrili olan Ay, gökte kara bir deliği andırır.

Tam tutulma sadece birkaç dakika sürer. Müthiş duygusal bir olaydır (ağlayan bile olur!). Tutulma sonundaki ilk Güney ışığıyla büyü bozulur.

Tam Güneş tutulması, kozmik rastlantının sonucudur. Güneş Ay’ın 400 katıdır ama 400 kat uzakta olduğundan, Ay’la aynı büyüklükte görünür.

Bazen Ay Dünya’dan ortalamanın üstünde uzaklaşır. Görünür boyutu küçülünce Güneş’i tam örtemez. O zaman tam değil “halkalı” tutulma olur.

Tam Güneş tutulması: 13 Kasım 2012 (K. Avustralya, Pasifik), 20 Mart 2015 (K. Atlantik, Svalbard), 9 Mart 2016 (Endonezya,Pasifik).

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"