Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Gece Kar Yağdığı Zaman Neden Gökyüzü Kızıl Bir Renk Alır?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Gece Kar Yağdığı Zaman Neden Gökyüzü Kızıl Bir Renk Alır?

Mesaj gönderen Ihsan »

Gece Kar Yağdığı Zaman Neden Gökyüzü Kızıl Bir Renk Alır?

Gökyüzünün kırmızılaştığı anları pek çok değişik hava şartlarında gözlemleriz.Ve bu olağandışı görüntüden hemen hepimiz etkileniriz.Peki,neden gökyüzü kızıl bir renk alır,hiç merak ettiniz mi?

Önce neden herhangi bir şeyi kırmızı görürüz onu anlamaya çalışalım: Bir Amasya elması kırmızı görünür, çünkü elma yüzeyi ışıktaki renklerin çoğunu yutar ve sadece kırmızı ışık gözümüze yansıyınca elma yüzeyini kırmızı olarak görürüz. Benzer şekilde, bir kar kristalinin üzerine güneş ışığı düştüğünde güneş ışığı kar kristali tarafından bir çok kez saçılır. Işığın hiçbir kısmı diğerine nazaran daha fazla yutulmaz ve yansıtılmaz. Böylece, ışıktaki tüm renkler eşit olarak geri yansıtıldığından karın rengi güneş ışığı gibi yani beyaz olarak görülür. Diğer bir deyişle beyaz ve mavi, kar ve gökyüzünün normal rengidir; bakıldığı açı ye yere bu renkler değişir.

Benzer şekilde bazen yağış halinde düşen kar kristalleri ve yağmur damlaları, veya bulutların içindeki damlacıklar
ve buz kristalleriyle birlikte havadaki kirleticiler güneş ışığındaki kırmızıdan önceki renkleri sactığı ve/veya yuttuğu için geriye kalan kırmızı renk gök yüzüne hakim olur. Sabahtan batıda kırmızılık veya gök kuşağı görülmesi o günün yağışlı olacağı anlamına da gelebilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla