Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar?

Mesaj gönderen Ihsan »

Yağmur Yağdıktan Sonra Toprak Neden Kokar?

Yağmur binlerce yıldır bereketin sembolü olmuştur. Tarım toplumu zamanından kalma olan bu inanç günümüzde de aynı şekilde devam etmektedir. Bazı insanlar yağmur yağdıktan hemen sonra oluşan ıslak toprak kokusunu özellikle severler. Peki, yağmurla ıslanan toprağın neden koktuğunu biliyor musunuz?

Yağmur sonrası hissedilen güzel kokuların bir kaynağı, toprakta yaşayan Actinomycetes grubu içinde yer alan bazı bakterilerdir.Toprakta yaşayan en küçük canlılardan olan bu bakteriler, en çok nemli ve karanlık ortamlarda gelişirler. Çevre koşullarının gelişmeleri için uygun olmadığı kurak dönemlerdeyse spor adı verilen özel yapılar üretirler. Sporlanma, bazı bakterilerin, kendilerini olumsuz koşullarda korumalarını sağlayan bir özelliğidir. Yağmurdan sonra duyduğumuz kokunun nedeni de bu sporlardır.

Daha önce oluşmuş bu sporların kokusunu hava kuruyken duyamayız; ancak yağmur yağdığında duyabiliriz. Çünkü yağmur damlaları yere düştüğünde, toprakta önceden birikmiş bir miktar yağmur suyunun da yardımıyla, sporların havaya fırlamasına neden olur. Yağmur nedeniyle havada çoğalan nem de, bu sporların kokusunu burnumuza kadar ulaştırır. Yani aslında kokunun kaynağı toprak değil, toprakta yaşayan bu bakterilerdir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla