2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kutuplarda Yaşayan Hayvanların Renkleri Neden Beyazdır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Kutuplarda Yaşayan Hayvanların Renkleri Neden Beyazdır?

Mesaj gönderen Ihsan »

Kutuplarda Yaşayan Hayvanların Renkleri Neden Genellikle Beyazdır?

Kutup ayıları sevimli görünümleriyle sevgimizi kazanmışlardır. Belgesellerde onları izlemek bize büyük bir keyif verir. Bembeyaz kürkleriyle karların arasında yuvarlanışları görülmeye değerdir. Bunun dışında kutuplarda yaşayan pek çok hayvan da kutup ayısı gibi beyaz kürke sahiptir. Bunun nedenini hiç düşündünüz mü?

Canlılar öncelikli olarak bulundukları ortama uyumlu renklerde olurlar. Sıcak ve nemli yerlerde yaşayan memeli ve kuşlar, serin ve kurak yerlerde yaşayan akrabalarına göre daha koyu renkli olma eğiliminde olurlar. Bu özellik kuzey enlemlerinden tropikal enlemlere gidildikçe memeli ve kuşlarda açık bir şekilde görülür. Nedeniyse, düşük sıcaklıklarda renk maddesi olan melanin oluşumunun engellenmesidir. Bu, hem avlanmada hem de avcıdan saklanmada çok işe yarar. Öte yandan bu durumu genellemekte doğru olmaz. Çünkü karşı cinsi etkilemek isteyen bazı canlılar çok renklilik gösterebilirler.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"