Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Uzayda Ne Duyarsınız?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2446
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 139
Aldığı Teşekkür: 268

Uzayda Ne Duyarsınız?

Mesaj gönderen Ihsan »

Uzayda Ne Duyarsınız?

Kimse attığınız çığlığı duymasa da bu uzayda ses olmadığı anlamına gelmez.

Uzayda, ses dalgalarının ilerlemesini sağlayan gazlar vardır ama yıldızlararası gaz, Dünya’nın atmosferinden çok daha düşük yoğunluktadır. Havanın santimetre küpünde 30 milyar atom varken, bu sayı uzayın derinliklerinde 2’ye düşer.

Yıldızlararası bir gaz bulutunun kenarında dururken bir ses içinden geçip size doğru gelirse, saniyede ancak birkaç atom kulak zarınıza vuracaktır, ki bu bir şey duyabilmenize yetmeyecek kadar azdır. Belki son derece hassas bir mikrofon daha fazla işe yarayabilir, ama insanlar uzayda resmen sağırdır. Kulaklarımız orası için yeterli değildir.

Patlayan bir süpernovanın yanında durduğunuzda bile, patlamadan ortaya çıkan gazlar o kadar süratle dağılır ki, yoğunlukları çabucak azalacağı için çok az şey duyarsınız.

Ses Mars’ta da o kadar iyi yol alamaz: Atmosferinin yoğunluğu bizimkinin ancak yüzde biri kadardır. Dünya’da bir çığlık hava tarafından soğurulmadan önce bir km kadar yol alabilir. Mars’ta ise 15 metreden sonra duyulmaz olur.

Kara delikler de ses çıkarır.250 milyon ışık yılı uzaklığındaki Perseus (Kahraman) galaksi kümesinde bir kara delik vardır.Sinyal 2003 yılında, Nasa’nın Chandra X-ışını Gözlem Uydusu tarafından X ışını biçiminde saptandı (X ışınları her yere memnuniyetle yolculuk yapar).

Ne var ki, kimse duymayacak. Do notasının 56 oktav altında, Bu insan duyma yetisinin bir milyon milyar kere altındadır.

Evrende bir cismin çıkarabileceği en kalın nota ve si bemol perdesinde bir sestir, tıpkı vuvuzela gibi.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla