Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Afrika'nın En Güney Ucunun Adı Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2439
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 259

Afrika'nın En Güney Ucunun Adı Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan » Cum Eyl 26, 2014 6:05 pm

Afrika'nın En Güney Ucunun Adı Nedir?

Ümit Burnu değil.

Yakındaki Cape Town’da yaşayan halk gelen ziyaretçilere bunu sık sık açıklamak zorunda kalıyor. Kıtanın en güney ucu daha az ünlü olan Agulhas Burnu’dur. Agulhas Burnu, Ümit Burnu’nun yaklaşık 150 km daha güneydoğusunda bulunur.

Ümit Burnu’nun isminin ve şöhretinin nedeni, denizciler için psikolojik olarak taşıdığı önemden ötürüdür. Uzakdoğu’ya doğru yol alırken Afrika’nın Batı sahilinden uzun süre güneye doğru inen denizciler bu noktaya geldikten sonra güneye değil de doğuya ilerlemeye başlarlar. Diğer yandan bunu pazarlamanın ilk örneklerinden biri olarak da görebiliriz. Ümit Burnu’nu keşfeden Portekizli denizci Bartelmi Diyaz (1451-1500), insanın tüylerini diken diken eden yolculuğu gerçekleştiren ilk Avrupalı oldu ve Afrika’nın en güney noktasına Cabo das Tormentas (Fırtınalar Burnu) adını verdi.İşvereni olan Portekiz Kralı II. John (1455-1495), diğer denizcilerin bu yeni ticaret yolunu benimsemeleri için Diyaz’ın koyduğu ismi geçersiz kılıp, Cabo da Boa Esperança (Ümit Burnu) adında karar kıldı.

Kral henüz 40 yaşında öldüğünden hiç çocuğu yoktu. Beş yıl sonra da Bartelmi Diyaz öldü. Adını verdiği burnun biraz açıklarında korkunç bir fırtınada gemisini, yanında dört başka gemi ve bütün mürettebatla birlikte kaybetti. Agulhas Burnu da aynı derecede korkutucudur. Bu isim dilimizde İğne Burnu anlamına gelir. Çünkü burada kabaran suların altı sivrilmiş kayalıklar ve resiflerle kaplıdır. Yerel kasaba ‘gemiler mezarlığı’ olan bu gemi enkazları müzesine ev sahipliği yapmaktadır.
Tecrit edilmiş, kayalık ve erişimi olmayan sahili sayesinde bölgede zengin vahşi bir yaşam mevcuttur. Kara, soyu tükenme derecesine gelmiş mikro-kurbağa (Microbatrachella capensis) ve Agulhas Tarlakuşu’nun (Mirafra -apiata- majoriae) yuvasıdır. Buradaki tarlakuşunun özelliği, çiftleşirken gürültülü bir şekilde kanat çırpmasıdır.

Mayıs ve Ağustos ayları arasında sahilin açıklarındaki sular göç etmekte olan milyarlarca Güney Afrika sardalyesi (Sardinops sagax) ile dolup taşar. Bu sığ sularda gezegendeki en büyük vahşi yaşan topluluğu bir araya gelir.6 km’ye 2 km’lik bir alana yayılan yapısı ile Afrika Antilopları’nın oluşturduğu göç sürülerinin boyutlarına eşdeğerdir. Yüz binlerce köpekbalığı, yunus, fok ve deniz kuşu da bu balıkların peşinden gidip onlarla keyiflerince beslenseler de toplam balık sayısında büyük bir değişikliğe neden olmazlar.

Agulhas Burnu, Atlas ile Hint Okyanusu arasındaki resmi ayrım noktasıdır. Kademeli olarak kıvrılan sahil şeridinden tekneyle geçerken yerini tam olarak belli eden taş yığınını görmezseniz burnu fark etmeyebilirsiniz.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj