Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Yıldızlar Yapay mı?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2439
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 260

Yıldızlar Yapay mı?

Mesaj gönderen Ihsan » Cum Eyl 26, 2014 9:43 pm

Yıldızlar Yapay mı?

Ne saçma bir soru, değil mi? Ne var ki bu sorunun, önemli bir bilimsel soru ile ilgisi var: Uzaylıları nasıl tespit edeceğiz?

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) uzayda tek bir frekanstan gökleri tarıyor; radyo istasyonunun uzaylı versiyonu.

Bu tür bir sinyal, düzenli, tekrarlı olmalı, belli bir şablonu takip etmeli. Ancak şablonlu bilgi artıklık içerir; daha da sıkıştırılabilir.

Sonuç: Gerçek anlamda etkin bir sinyal şablonsuz olacaktır. Güneş’in radyo emisyonu ya da elektrik fırtınası gibi “rastgele” görünecektir.

Bugünkü telefon iletişimimiz ve bilgisayar verilerimiz de aynen böyledir. Etkinlik adına tüm tekrarlar / şablonlar giderilmiştir.

Sonuç: İleri bir uzaylı medeniyetin sinyalleri bize doğal sinyal gibi görünecektir. Kozmik radyo “gürültüsünden” ayırdı çok zor olacaktır.

Uzaylı sinyalleri bizim sıradan sinyallerimize benzemeyeceği gibi, uzaylı yapımı maddeler de bizim kendi ürettiklerimize benzemeyecektir.

Programlama dili Mathematica’nın mucidi Stephen Wolfram’a göre Uzaylı yapımı maddeler doğal ağaçlar… yıldızlar gibi görünecektir.

Wolfram tüm ciddiyetle sorar: “Yıldızlar yapay mı?” Pek olası görünmese de kesin olarak bilmemiz imkansız olabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj