Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Tüm Yıldızlar Güneş Gibi Tekil midir?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Tüm Yıldızlar Güneş Gibi Tekil midir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Tüm Yıldızlar Güneş Gibi Tekil midir?

Güneş‘in yalnız bir yıldız oluşu oldukça sıradışıdır. Samanyolu’ndaki yıldızların yarıdan çoğu çoklu sistemlerdir; ikili, üçlü, hatta dörtlü.

Aslında Güneş’e en yakın yıldız sistemi -Alpha Centauri, 4.2 ışık yılı uzakta- 3 yıldızdan oluşur (en yakın Proxima Centauri).

Optik çiftte, birbiri etrafında dönen iki yıldızı görürürz. Spektroskopik çiftte ise ışık, iki yıldızın tayfsal parmak izini ortaya koyar.

Çoğu yıldızın niye çoklu olduğu bilinmiyor. Yıldızların doğduğu yıldızlar arası bulutlarda (doğumevi) geçen süreçlerin göstergesi olmalı.

Eskiden çoklu sistemlerde gezegen olmayacağı düşünülüyordu. Şimdi biliyoruz ki iki yıldız yakınsa “çiftli” yörüngede gezegen olabilir.

Samanyolu’nun başka bir yerinde yaşam varsa bunun çoğu gökte iki ya da daha fazla güneşi parlayan gezegenlerde olabilir.

David Raup – John Sepkosky 1984’te Güneş’in 27 milyon yıllık aşırı uzun bir yörüngede son derece sönük bir eşi olabileceğini ileri sürdüler.

“Nemesis” adı verilen eş yıldız, paleontolojik kayıtlardaki 27m yıllık “dönemselliği” açıklamak için öne sürüldü.

Bilimcilere göre Nemesis 27m yılda bir Güneş Sistemi’ni kuşatan kuyrukluyıldız bulutunu sarsıyor, Dünya’ya yok edici parçalar yolluyordu.

Nemesis hiç bulunamadı. Teori zaten işlemezdi çünkü yakın yıldızların kütleçekim etkileri yörünge periyodunu dalgalandırırdı.

Yine de Güneş’in çok zaman önce, doğduğu yerde bir kardeşinin olması ve yakından geçen bir yıldız tarafından çalınmış olması bir ihtimaldir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla