2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Yıldız Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Yıldız Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Yıldız Nedir?

Yıldızlar Dünya‘ya muazzam uzaklıkları nedeniyle iğne başı kadar bir ışık biçiminde görünen, diğer güneşlerdir.

İtalyan filozof Giordano Bruno 1600’de yıldızların da birer güneş olduğunu iddia ettiği için Katolik Kilisesi tarafından kazıkta yakıldı.

Yıldız kendi kütleçekimiyle dağılmadan duran -neredeyse sadece, en hafif iki element hidrojen ve helyumdan oluşan- dev bir gaz topudur.

Yıldızın çekirdeği, yukarıdan bastıran maddenin ağırlığı ile öyle sıkışır ki sıcaklığı 10 milyon derece’yi aşar.

Çok yüksek sıcaklıklar ilk başta hidrojen ile helyumu birleştiren nükleer reaksiyonu tetikler: Füzyon. Yan ürün olarak ısı / ışık açığa çıkar.

Yıldızla gezegen arasındaki fark, yıldızın kendi ısı ve ışığını üretmesi, gezegenin ise sadece yansıyan ışıkla parlamasıdır.

Yıldızın parlaklığını ( & nükleer yakıtını ne hızla tüketeceğini) belirleyen kütlesidir. Büyük kütleli yıldızlar parlak yanar / kısa ömürlüdür.

Gökadamızda 1000.000.000.000’dan fazla yıldız vardır. Evrende ise (aşağı yukarı) 10.000.000.000.000.000.000 tane.

Gözle görülebilen yaklaşık 600 yıldız vardır. Bunların hemen hepsi Güneş’ten çok daha parlaktır. Güneş’in parlaklığı ise ortalama üstüdür.

İlginç bir şekilde en yakın yıldızlar gözle görülmez. Onlar soğuk, soluk “kırmızı cüce”lerdir ve tüm yıldızların yaklaşık %70’ini oluşturur.

Kırmızı cüceler nükleer yakıtlarını tüketmede öyle cimridir ki çoğu 10 trilyon yıl, yani, Güneş’in 1000 katı uzun yaşar.

En yakın yıldız elbet Güneş‘tir. Işığının bize ulaşması 8,3 dakika sürer. Sonraki en yakın yıldız 4,2 ışık yılı ötedeki Alpha Centauri‘dir.

Alpha Cebtauri aslında bir “üçlü yıldız sistemidir”. Çoğu yıldız ikili veya üçlüdür. Ender yalnız yıldızlardan Güneş, istisnalardan biridir.

Gökbilimin esas amaçlarından biri, evrenin ilk yıldızlarının yanmaya başlayışını görebilecek kadar, zamanda geriye bakmaktır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"