2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kaya tuzu nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Kaya tuzu nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Kaya tuzu nedir?

Ülkemizde uzun yıllar boyunca iyotlu sofra tuzu kullanıldıktan sonra yeni yeni adından söz edilmeye başlanan kaya tuzu, içerisinde doğada serbest halde bulunan 84 mineralin “tamamını” içeren ve bu nedenle lezzetten de öte insan sağlığı için gereksinim niteliğinde olan bir tuz türüdür. Herhangi bir katkı maddesi içermeyen ve işlenmesine gerek olmadan kullanılan kaya tuzu, tamamen doğal yapıya sahip olduğu için dünyanın birçok yerinde araştırma yapan bilimadamları tarafından da tavsiye edilmektedir. Demir, Magnezyum, Kalsiyum ve Potasyum gibi insan vücudunun temel yapı taşlarını oluşturan mineraller açısından da son derece zengin olan kaya tuzunun gerçek anlamda bir sağlık dostu olduğu söylenebilir.

İnsan sağlığı için bu kadar yararı olan ve yapay işlemlerden geçirilmesine gerek olmayan kaya tuzunun yine de piyasa genelinde satışa sunulan bazı işlenmiş türleri de bulunmaktadır. Bu aşamada işlenmiş yani rafine kaya tuzunun ağırlıklı olarak Sodyum Klorür(NaCl) içerdiği unutulmamalı ve doğal olarak kullanılan kaya tuzu ile karıştırılmamalıdır. Mineral içeriğinde yoğun olarak Sodyum Klorür bulunan rafine kaya tuzlarının çeşitli işlemlerden geçirilmesi, doğal yapısını ve dolayısı ile insan sağlığına olan yararını büyük oranda azaltmaktadır.

Doğal kaya tuzu, kaya tuzu kaynağı olarak adlandırılan bölgelerden elde edilir ve toprak içerisinde sertleşmiş halde bulunan bu mineraller yalnızca temizlenir. Toprak parçalarının çeşitli temizleme işlemleriyle kaya tuzundan ayrılması haricinde ki bu işlem bir nevi yıkama olarak da nitelendirilebilir, doğal kaya tuzu başka herhangi bir işlemden geçirilmez ve tamamen doğal olarak sofralara ulaşır. Sağlıklı her insanın vücudunda belirli bir oranda tuz bulunmakta ve bu tuz da tıpkı doğal kaya tuzu gibi 84 mineralden oluşmaktadır. Bu nedenle insan vücudunun doğal kaya tuzu içerdiği ve bu tuzun kaybedilmemesi için yine doğal kaya tuzu tüketilmesi gerektiği söylenebilir.

Çok sıcak iklimlerde yaşamayan ve gün içerisinde aşırı efor sarf etmeyen insanların günlük tuz ihtiyacı, yaklaşık olarak 7-8 gramdır. Bu tuzun doğal kaya tuzu olarak alınması hem sağlıklı vücut yapısının korunması hem de bir takım zararlı etkilerin önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Birçok hazır gıdanın endüstriyel üretim bantlarında işlenmesi esnasında doğal kaya tuzu kullanılması gerektiğinden, tüketici olarak her insanın satın aldığı ürünlerde doğal kaya tuzu kullanılmasını talep etmesi gerekir. Kan dolaşımından cilt sağlığına, iç organların işlevlerinden ruh ve sinir sağlığına kadar birçok alanda kullanılan minerallerin tamamını barındıran doğal kaya tuzu, her insanın “her gün” belirli oranda alması gereken temel yapı taşlarındandır.

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"