2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Bermuda şeytan üçgeni nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Resim

Yıllar boyunca hakkında birçok kitap yazılan ve film çekilen Bermuda Şeytan Üçgeni, esrarengiz olayların kaynağı olarak büyük bir merak konusu olmuştur. İsmindeki üçgen tabiri, üç farklı bölge arasında kalan üçgen benzeri bir alanda garipliklerin görülmesinden ileri gelir. Florida Eyaleti’ndeki Miami sahilleri, Puerto Rico adalarındaki San Juan sahilleri ve Bermuda adası arasında kalan alan, efsanelere konu olan Bermuda Şeytan Üçgeni alanını oluşturmaktadır.

Atlantik Okyanusu’nda yer alan bu bölge, uzun yıllar boyunca birçok gemi, denizaltı ve uçağın aniden kaybolmasına neden olmuş ve gizemi bir türlü çözülememiş bir alandır. Amerikalı bilim adamları uzun yıllar boyunca bu bölgede elektromanyetik bir alanın bu tür garipliklere neden olduğunu ve bölgeye giren gemi ve uçakların aniden battığını veya düştüğünü düşünmüştür. Ancak günümüzde yapılan son araştırmalara göre, Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinin anormallik derecesine varan bir elektromanyetik alana sahip olmadığı ortaya çıkmıştır.

Günümüzün modern teknolojisi kullanılan gemi ve uçakların dahi Bermuda Şeytan Üçgeni alanından geçmek istememesi, bu bölgenin gizemi üzerine hala mantıklı bir bilimsel tez geliştirilememesinden kaynaklanır. Bilim adamları elektromanyetik alan tezinden sonra bu bölgedeki bir doğalgaz kaynağının havadaki ve sudaki yoğunluğu düşürdüğünü ileri sürmüştür. Doğalgaz akımı içerisine giren gemi ve uçakların, yoğunluk azaldığı için aniden düştüğüne dair bu tez de bilimsel olarak ispatlanabilmiş değildir.

Bermuda Şeytan Üçgeni doğalgaz tezi;

Bermuda Şeytan Üçgeni alanında bulunan doğalgaz kaynağından fışkıran gazlar havadan daha hafif olduğundan dolayı, atmosferde yukarı doğru çıkmaktadır. Yükselen bu gaz tabakası içerisinden uçakların motorlarını durdurmaktadır çünkü uçak motorlarının kullandığı yakıtın yanması için oksijene ihtiyaç vardır. Gaz tabakası içerisinde hava çok az olduğundan, motorlar çalışamayarak uçağın düşmesine neden olmaktadır.

Bilim adamlarının geliştirdiği bu tez her ne kadar hala ispatlamış olmasa da, birçok bilim çevresi tarafından kabul görmüştür. Ancak bazı araştırmacılar Christoph Colomb’un şahsi günlüklerinde Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesinden üzerinde uçan cisimler olduğundan bahsettiğini ileri sürmektedir. Bu tür düşünceler dünya dışı varlıkların bu bölgeyi ziyaret ettiğinin düşünülmesine neden olmaktadır. Ayrıca çoğu insan “Kayıp Kıta Atlantisin” bu bölgede olduğunu düşünmektedir ki Atlantik Okyanusu’nun adı dahi bu düşünceden gelmektedir.

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"