2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Doğa maviyle güzel

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Doğa maviyle güzel

Mesaj gönderen Ihsan »

Doğa maviyle güzel

Renklerin doğada yarattığı etkiyle ilgili dizimizin ikinci bölümünde mavi var.

Resim

Yanardöner kelebek kanatları, ışıltılı akrepler, parıltılı kuş tüyleri… Doğada mavi renk pigment olarak değil de daha çok ışığın kırılması yoluyla oluşuyor. Okyanustaki mavi renkli organizmalara bu yumuşak mercan iyi bir örnek.

Resim

Morfo kelebeğinin parlak mavi rengi, kanatlarındaki mikroskobik yansıtıcı pullar sayesinde ortaya çıkıyor. Bu kelebeklere Orta ve Güney Amerika’da rastlanıyor.

Resim

Mavi ayaklı sümsük kuşunun erkekleri, kendilerini dişi kuşlara beğendirmek için onlara yuva yapmada kullanacakları malzeme taşıyor. Ama ondan önce mavi ayaklarını göstererek çalımlı çalımlı yürüyorlar. Bu tropik deniz kuşları Amerika kıtasına özgü ve Darwin’in Galapagos adasında incelediği canlı türlerinden biri.

Resim

Fotoğraftaki tüylü çöl akrebi, mor ötesi ışık altında floresan bir mavi-yeşil renk alır. Buna yol açan şey, dış kabuğun üzerindeki bir kimyasal maddenin mor ötesi ışığı görünür ışığa çevirmesidir.

Resim

Kuşlarda mavi yumurtaya sık rastlanır. Dağ bülbülü de bunlardan biridir. Biliverdin adlı pigment yumurta kabuğunun mavi renk almasını sağlar.

Resim

Alakarga, mavi kuş ve sinekkuşunun mavi rengi, pigmentten değil, tüy yapısı nedeniyle oluşan ışık kırılmasından kaynaklanır.

Resim

Erkek tavus kuşları mavi, yeşil, sarı renkli tüyleri ve birçok desene bezenmiş kuyruklarıyla ünlüdür.

Resim

Canlı ıstakozlar genellikle kahverengi, kırmızı ve yeşil renklerin karışımından oluşan bir renktedirler. Çok nadir olarak mavi renkte de görülürler. Son zamanlarda ABD’de yakalanan parlak mavi renkli ıstakoz uluslararası medyada büyük ilgi gördü.

Resim

Mavi tropik balığında renk olgunlaşmanın ifadesi. Sarı renkli ve mavi benekli genç balıklar giderek parlak mavi bir renk alıyor. Bu balıklara ‘mavi doktor’ ya da ‘mavi berber’ balığı da deniyor.

Resim

Denizde ışık saçan canlıların sayısı oldukça fazla. Bazı deniz böcekleri, mantarlar ve derin denizlerde yaşayan ışıldak balığı bunlar arasında yer alıyor. Saçılan ışık daha çok mavi ve yeşil renklerde oluyor. Deniz canlıları ışıldama yöntemini avlarını çekmek, avcı balıkları yanıltmak ve eş bulmak amacıyla kullanıyor.

Kaynak: ... _mavi_doga
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"