Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Buzul Çağı Ne Zaman Sona Erdi?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Buzul Çağı Ne Zaman Sona Erdi?

Mesaj gönderen Ihsan »

Buzul Çağı Ne Zaman Sona Erdi?

Resim

Aslında buzul çağı, kutuplardaki buz katmanlarının korunduğu dönem olarak adlandırılıyor. Dünya’da şu an “buzul arası” denilen bir dönem yaşanıyor. Yani bir buzul çağının henüz sonlanmadığı ama buzların yüksek sıcaklıklar nedeniyle çekildiği zamanı yaşıyoruz. Yaşadığımız buzul arası dönem, 10.000 yıl önce 4. buzul çağında başladı. Ne zaman biteceği ise tam olarak bilinmiyor. Buzul arası dönem ortalama 12 ile 15 bin yıl arasında değişebiliyor. Tabii daha önceki buzul çağları yaşanırken insanlar olmadığı için, insan kaynaklı etkilerin de bu dönemin kısalmasında önemli bir faktör olacağı düşünülüyor. Hatta insan faktörü, buzul çağının başlangıç ve bitişini tetikleyen en önemli nedenlerden biri.

Bu duruma verilebilecek en güzel örnek; 1500’lü yıllarda başlayan ve 300 yıl kadar süren mini buzul çağı. Bu türden bir soğuma yaşandığında, kuzey Avrupa’daki sıcaklık ortalama 1 derece düşmüştü. Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki buz örtüsü güneye doğru o kadar yayılmıştı ki; Eskimolar kayıklarıyla İskoçya’ya ulaşabiliyor veya Avrupa’da yolunu şaşırmış kutup ayıları görülebiliyordu. Yapılan bazı araştırmalar, küçük buzul çağının yaşanma sebebini, o zamanlarda oldukça yaygın olan veba hastalığına bağlıyor. Veba nedeniyle tüm Avrupa nüfusunda azalma olduğunda, terk edilmiş tarım arazileri de zamanla yeşil bitkiler ve ağaçlarla kaplanmaya başlamıştı. Bu da atmosferde önemli miktarda karbondioksit soğurulmasına sebep oldu ve bir çeşit “anti-sera etkisi” oluştu. Bilindiği gibi sera etkisi, gezegeni bir ısı kalkanı gibi sarıp soğumayı önlüyor. Anti-sera etkisi de bu kalkanın zayıflamasına ve ısının düşmesine sebep oluyor.

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla