2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Stonehenge

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Stonehenge

Mesaj gönderen Ihsan »

Stonehenge

Resim

Stonehenge, İngiltere'de Salisbury'nin kuzeyindeki bir ovada yeralan ve M.Ö.1800 yıllarında yapılmış olan dikilitaşlar topluluğudur.

Taş devrinin sonunda, bronz devrinin başında yapıldığı anlaşılan anıt, iç içe iki daireden oluşur. Büyük dairenin çapı 32 metredir. Daireyi meydana getiren tek parça taşların boyları 6 metreyi aşmaktadır. Bu dikilitaşların üzerine kiriş olarak, yassı ve ağır taşlar konmuştur.

Tarih öncesinden kalan bu anıtı meydana getiren taşlar, sallarla Fransa'dan veya İrlanda'dan getirilmiştir. Çünkü bu tür taşlar Britanya adasında yoktur. İlk olarak M.Ö.1800 yıllarında yapıldığı ve M.Ö. 1700 yıllarında ve daha sonraki bir dönemde onarıldığı ve büyütüldüğü anlaşılmaktadır. Bu üçüncü dönemde kullanılan taşlar daha küçüktür ve Salisbury yakınlarından temin edilmiştir.

Resim

Tarihçi Profesör Gerald Hawkins'e göre, dikilitaşlardan oluşan bu daireler M.Ö. 200 yıllarında rasathane olarak kullanılmıştır. O çağdaki insanlar çoğunlukla yıldızlara taptıkları için yıldızların gözlenmesi bir çeşit dini zorunluluktu. Keltler'e ait bir din olan Druidizm mensupları, her yıl 21 Haziran'da burada gece ayini yaparlar.

Bu taş anıtta yazıt ve kesin bilgi verebilecek başka bir belge yoktur. Fakat Stonehenge, en eski ve en büyük dikilitaş topluluğudur.

Resim
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"