2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Temiz, güvenli, enerjik kent: Tokyo

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Tokyo’da yaşayanlar burayı “birçok yüzü olan kent” olarak tarif ediyor. Dünyanın en hareketli kentlerinden biridir, enerjiktir. Aynı zamanda yabancıları kolay barındırır.

Yabancılara alışkın olan Tokyolular turistlere karşı yardımsever ve sabırlıdır. 2020’deki Olimpiyatlara hazırlık amacıyla son dönemlerde İngilizce eğitimine daha fazla önem verilmeye başlandığını söylüyor uzmanlar.

Resim

Tokyo dünyanın en güvenli başkentlerinden biridir. Öyle ki müşteriler Starbucks’ta rezervasyon yaparken cüzdanlarını masa üstünde bırakır. İnsanlar kişilerin özel alanlarına ve mahremiyetlerine saygılı oldukları gibi kamu alanlarını da temiz tutup korurlar.

Bu özellikler kentin sıkıcı olması anlamına da gelmez. Kafe geleneği, kulüpler, barlar özellikle kent merkezlerinde yaygındır.

Nerede yaşamalı?

Resim

Tokyo’ya yerleşecek yabancılara, şehir merkezi tavsiye ediliyor. Tren hatlarının son durakları da hem doğaya ve denize yakın olmak hem de kolay ulaşım açısından düşünülebilecek yerler.

Tokyo sakinleri kent mimarisinin çok da cazip olmadığının farkında. Hem müstakil evler hem de apartmanlar depreme dayanıklı olmak zorunda. Bu nedenle bina tasarımlarında görsellikten ziyade pratik fayda öne geçiyor.

Resim

Fakat bazen dışı sıradan görünen bir binanın içinde güzel sürprizlerle karşılaşılabiliyor. Tipik ofis bloklarının herhangi bir katında en güzel restoranlara rastlanabiliyor.

Nereye gitmeli?

Tokyo, merkezi konumundan ötürü Japonya’nın diğer bölgelerini keşfe çıkmak için çok uygundur.

Resim

Kaplıcalar hafta sonları gidilecek güzel dinlenme bölgeleri olabilir. Tokyo’nun 100 km güneyinde Hakone bölgesi, Fuji Dağı manzarası ile önemli bir çekim merkezidir.

Okutama bölgesi ise kanyonları ve ormanları ile ünlüdür.

Resim

Tokyo yakınlarındaki havaalanları ise dört saatten daha kısa bir zamanda Tayvan, Seul ve Şanghay’a seyahatleri olanaklı kılar.

Pahalı mı?

Tokyo pahalı bir şehir olarak bilinir. Mercer Yaşam Maliyeti Endeksi’nde 2012’de birinci sırada, 2014’te ise sekizinci sırada yer almıştır.

Resim

Fakat peynir, şarap, yoga gibi Batılı “lüks” tüketime girebilecek türden şeylerden kaçınılması halinde Tokyo’da birçok Avrupa kentinden daha ucuza yaşanabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: bbc.co.uk/turkce
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"