1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Dünyanın en çok turist çeken kentleri

Gönderilme zamanı: Cum Haz 19, 2015 10:58 pm
gönderen Ihsan
Dünyanın en çok turist çeken kentleri

Resim

Dünyanın en fazla ziyaretçi alan kentleri aynı zamanda yabancıların bir süre yaşamak için yerleştiği merkezler haline de gelebiliyor.

İşte Mastercard’ın en çok gidilen kentler endeksine giren beş şehir… Ve bu şehirlerde herkesin bildiği yerlerin yanı sıra kalabalıktan kaçılabilecek alanlar…

1. Londra

Resim

İngiltere’nin başkenti Londra 2014’te 18,7 milyon turist ile en çok ziyaretçi çeken kent olmuştur. En kalabalık semtlerinden biri olan Leicester Meydanı’nı bazıları fazla ticari bulur. Orijinal mağaza ve dükkanları ve sokak sanatçıları ile merkezdeki Covent Garden, doğuda ise Hint mutfağının en iyi örneklerini sunan Brick Lane mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında sayılır.

Resim

Kentin kalabalığından kaçılabilecek en iyi yerlerden biri de Richmond’dur. Burada Thames nehrinde tekne gezintisi yapmak ya da geyiklerle dolu parkta gezmek mümkündür. Ünlü Kew Botanik Bahçesi de bu bölgededir. Günü, nehir kenarında bir ‘pub’da Alman birası içerek ya da Arjantin yemeği yiyerek bitirebilirsiniz. Barların ve restoranların yoğun olduğu bir yer arayanlar içinse kuzeydeki Angel semti tavsiye edilir.

2. Bangkok

Resim

Tayland’ın başkenti Bangkok ise geçen yıl 16,4 milyon turist ile listede ikinci sırada yer almış. Ziyaretlerin çoğu Kasım-Şubat ayları arasında gerçekleşiyor. Kentin yerlileri ise Haziran-Eylül arası yağışlı dönemdeki sakinlikten hoşlanıyor.

Resim

Gece eğlenceleriyle bilinen kentte gidilebilecek sakin yerler arasında Budist tapınakları sayılıyor. Bunların en ünlüsü ise 6,6 metre boyunda tek parça yeşim taşından yontulmuş Buda heykelinin bulunduğu Wat Phra Kaew tapınağı. Kentin parkları da kalabalıktan kaçmak isteyenler için uygun mekanlar.

3. Paris

Resim

Geçen yıl 15,6 milyon kişi de Fransa’nın başkenti Paris’i gezmiş. Turistlerin büyük bölümü Eiffel kulesini, Notre Dame kilisesini ve Louvre müzesini ziyaret ediyor. Kentin yerlileri ise kalabalıktan dolayı bu bölgelerden kaçınmaya çalışıyor.

Resim

Yazın turistlerle dolu olsa da restoranlarıyla ünlü Latin Mahallesinde sakinliğini ve gelenekselliğini koruyan yerler bulmak da mümkün.

Resim

Paris’in 20 belediyesinin her birinde mahalle havası hissedilir. Kuzey doğudaki 10. mahalle barları, sanat galerileri ve St Martin Kanalı ile, 3. ve 9. mahalle bohemliğiyle ünlüyken 15. mahalle de üst-orta sınıfların ikamet ettiği sakin bölge olarak biliniyor.

4. Singapur

Resim

Hem ada, hem şehir, hem de devlet olan Singapur’un kendisi turist çektiği kadar Güneydoğu Asya’ya geçişlerde de uğrak yeri. Sadece turistler değil, yerli halk da alışverişe ve restoranlarda yemek yemeye düşkün.

Resim

Dünyanın en iyi havaalanları arasında sayılan Changi sayesinde Singapur halkına da ucuza sık sık ülke dışına çıkma olanağı sağlıyor.

Resim

Botanik Bahçesi hem yerlilere hem de turistlere hoş bir doğal ortam sağlıyor. 28 bölgeye ayrılmış kentin her tarafı iyi bir ulaşım ağına sahip.

5. Dubai

Resim

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük kenti Dubai, listede ziyaretçi sayısını yıldan yıla en fazla artıran kent. Geçen yıl 12 milyon turist çekmiş. Bu, önceki yıla göre yüzde 7,5 oranında bir artış demek. Böyle giderse beş yıl içinde Paris ve Singapur’un önüne geçerek listede üçüncü sıraya yükselebilir.

Resim

Kent merkezinde yükselen Burç Halife dünyanın en yüksek binası sıfatıyla oldukça ilgi görüyor. Dubai Mall ise çok sayıda ziyaretçi çeken büyük bir alışveriş merkezi.

Resim

Sükunet arayanlar ise merkeze 6 km uzaktaki Safa Parkı’nı tercih ediyor. Kentin otantik yanlarını görmek isteyenler için dar sokakları, kafeleri ve restore edilmiş evleriyle bohem Bastakya bölgesi öneriliyor.

Kaynak: bbc.com/turkce