Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Dünya’nın sıcaklığı bir anda 10 derece artsa ne olur?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2441
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 262

Dünya’nın sıcaklığı bir anda 10 derece artsa ne olur?

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Tem 11, 2015 10:54 pm

Dünya’nın sıcaklığı bir anda 10 derece artsa ne olur?

Resim

Kısa cevap: Ne olmaz ki? Üç kelimeyle özetlersek; her şey değişir.

HEPİMİZ küresel anlamda aşırı bir ısınmanın son derece yıkıcı sonuçlara yol açacağını duymuşuzdur. Peki, bunlar tam olarak nedir?

Dünyanın şu andaki ısınma trendi her 10 yılda 0,1 santigrat derece. Yani son yapılan araştırma ve ölçümler şu anda böyle bir tehdit yaşamadığımızı ortaya koymuş oldu. Ama bu artış 0,1 değil de diyelim ki 10 derece olsaydı, atmosferdeki karbondioksit oranı kısa sürede muazzam ölçüde artardı. Atmosferik karbondioksit oranının artışı birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin, okyanuslardaki asit oranı artar, mercan resifleri yok olur ve bu nedenle okyanuslardan başlayarak tüm türler birbiri ardına tükenmeye başlar.

Tabii böyle bir durum karşısında iklimlerin de değişime uğrayacağını hatırlatmaya gerek bile yok. Hem yaz hem de kış ayları çok daha sıcak olur. Diğer taraftan kışın yağan yağmur miktarı bir parça artarken, yaz aylarında %50 oranında düşüş yaşanır. Ayrıca kuvvetli rüzgâr ve fırtınaların sayısı ve etkileri ikiye katlanır. Ancak büyük şehirlerde oluşan sera etkisi ve ısının betonlarda uzun süreler boyunca tutuluyor olması nedeniyle 10 derecelik artış çok daha fazlaymış gibi hissedilir.

Resim

Deniz seviyesi, böyle bir ısınma karşısında büyük bir değişim gösterebilir. 10 derecelik artış, 10 metre yükselme demek. Tabii ki bu bir anda gerçekleşecek bir durum değil. Ama zaman içinde gerçekleşse bile karaların önemli bir bölümünün suyla kaplanacağı anlamına geliyor. Hem bu yüzden hem de ısınma sebebiyle tarım alanlarının en azından yarısı kaybolacaktır. Dahası sıcak iklimlere uygun ürünler yetiştirmek zorunda kalıp kabak, brokoli ve marul gibi birçok ürünü tamamen kaybedebiliriz.

Peki, tüm bunların dışında, insanlar üzerinde ne gibi etkileri olur? İşte bu kısım tahmin edebileceğinizden çok daha fazla olumsuz etkiyi içeriyor. Daha yüksek rakımlı yerlerde yaşamaya mecbur kalacağımız için yaz aylarında sıcağı çok daha fazla hissetmeye başlarız. Uzmanlar, böyle bir senaryoda sadece aşırı sıcaklık yüzünden bile her yıl en az 20 milyon insanın hayatını kaybedeceğini söylüyor.

Kaynak: Populer Science Türkiye Ocak 2015
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj