Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Neden Alplerin Genç Dağlar Oldukları Söylenir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2441
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 262

Neden Alplerin Genç Dağlar Oldukları Söylenir?

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Ağu 22, 2015 11:11 pm

Neden Alplerin Genç Dağlar Oldukları Söylenir?

Yeryüzü, milyonlarca yıl sayısız yükselmelere uğradı. Bu yükselmelerde, sayısız dağ zincirinin oluşması ile sonuçlandı.

Resim

Şimdi bu dağlardan en küçük bir iz bile kalmamasına neden, atmosfer güçlerinin bunları erozyona uğratarak silip süpürmeleridir. Geriye kalanlar ise, yeryüzü tabakasının veya daha eski kayaların altındadırlar. Yağmur ve diğer etkenlerden kurtularak yükselen, günümüzün dağlarına, genç dağlar adı verilir.

Alpler, Himalayalar ve Rocky dağları, 65 milyon yıl önce yükselmeye başlamalarına karşın, genç dağ niteliğindedirler. Bunun nedeni, jeologların bu tür doğal gelişim olaylarında kullandıkları ölçü biriminin, milyonlarca yıla eşit olmasıdır.

Yeni bulgular, Alp dağlarının hâlâ yükseldiğini, ama bu yükselişin sürekli erozyonlar nedeniyle engellendiğini ortaya koyuyor. Bu dağların milyonlarca yıl yükselmesine neden olarak, Afrika kıtasının itme hareketini verebiliriz. Sürekli olarak kuzeye doğru baskı yaparak Akdeniz’in dibindeki kaya sahanlığını Avrupa kıtasına doğru iten Afrika, böylece, günümüzdeki dağ zincirlerinin oluşmasına yol açtı.

Alp Dağları, derin vadilerle ayrılmış pek çok dağ dizisinden oluşur. Bu dağ dizileri, Cenova Körfezinden Viyana'ya dek uzanırlar ve Kuzey İtalya ile Güney Almanya arasında yükselirler.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj