Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Bir Kara Deliğin Işımasının Nedeni Nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2439
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 121
Aldığı Teşekkür: 259

Bir Kara Deliğin Işımasının Nedeni Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan » Çrş Oca 06, 2016 10:48 pm

Bir Kara Deliğin Işımasının Nedeni Nedir?

Resim

Kara delik ışımalarını teleskoplar geçmişte de görüntülemişti. Ancak bu ışımalara neyin sebep olduğu bugüne kadar gizemini korumuştu. NASA bilim adamları bir devasa büyüklükteki kara delikten saçılmakta olan x ışınlarının nedeninin kara deliğin tacının püskürmesinden dolayı gerçekleştiğini keşfettiler.

Bu doğrulama NASA’nın Swift Gözlemleme ve Nükleer İzgeölçümsel Teleskop Düzeni (NuSTAR) tarafından yapıldı. Swift, gamma ve x ışınları patlamalarını gözlemlemekle yükümlü. Bunu yaparken de 2014 Eylül ayında Markarian 335 adı verilen devasa büyüklükteki kara deliğin ışımasını fark etti. Bu olaydan sonra NuSTAR devreye girdi ve olayı detaylıca gözlemledi. Swift ve NuSTAR’dan gelen veriler incelendikten sonra ise bilim adamları bu kara deliğin taç kısmının püskürdüğünü ve yok olduğunu gördüler.

“Bu, tacın bir ışımaya dönüştüğünü yakaladığımız ve bu olaylar arasındaki ilişkiyi kurabildiğimiz ilk andı” diyor, olayla ilgili yayınlanan makalenin baş yazarı ve Kanada Halifax’ta bulunan Saint Mary’s University’den Dan Wilkins. “Bu bize, devasa büyüklükteki kara deliklerin evrendeki en parlak nesneleri nasıl yarattıklarını anlamada yardım edecek”.

Kara delikleri anlama açısından büyük bir adım olan bu gelişme aynı zamanda ardında yeni sorular da bıraktı: Bir kara deliğinin tacının çıkmasına neden olan şey nedir?

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj