2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Kar Eridiğinde Beyazlığı Nereye Kaybolur?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Kış aylarında en sevdiğimiz şeylerden biri de kar yağışını izlemektir. Ortalığı kaplayan o bembeyaz örtü hem hayranlık duymamıza neden olur, hem de bir an önce sokağa koşturup kardan adam yapmayı ya da kartopu oynamayı istememize…Küçük büyük hepimizin en sevdiği şeylerden biri olan kar eridiği zaman bize bir çamur deryası bırakarak ortadan yok olur. Peki, o hayranı olduğumuz beyazlık nereye kaybolur?
Su donup kara dönüştüğünde, kristal dediğimiz ve herkesin kar tanesi diye bildiği özel bir biçime sahip olur. Bu kar taneciğinin beyazlığı, ışığın yansımasından kaynaklanmaktadır. Kar eridiğinde artık eski biçiminde değildir ve dolayısıyla ışık da eskisi gibi kristalden yansıyamaz. Kar eridiğinde artık su olur. Kalan su, etraftaki toprak ve tozlarla birleşerek bir çamur deryası bırakır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"