Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2018-2019) 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 2016-2017 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Örneği 2017-2018 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri

Güneşin de Bir Ömrü Var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 112
Aldığı Teşekkür: 243

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Eyl 20, 2014 11:48 pm

Dünyamızda yaşamın devam etmesinde ki en büyük nedendir güneş. Verdiği ısı ve ışık sayesinde organizmaların ihtiyaçlarını karşılar. Milyonlarca yıldır yaşam kaynağı olmaya devam eden güneş de diğer tüm cisimler gibi bir gün elbette yok olacak.Peki, önümüzde daha kaç yıl var güneşli günleri görebileceğimiz?

Güneş, G sınıfından sarı bir yıldız olarak tanımlanmaktadır. Bilim adamları, bu sınıftaki yıldızların ortalama ömürlerinin on milyar yıl olduğunu tahmin ediyorlar. Yapılan hesaplamalara göre güneşin yaşı şu anda tahmini olarak 4.5 milyar yıldır. Bu hesaplamalara bakılırsa bu durumda güneşin 5.5 milyar yılı kalmış oluyor.

Gökcisimlerinin ve evreni düşünürken genelde kendi ömrümüze oranladığımız bir gerçektir. Oysa evrendeki cisimlerin oluşum yıllarından ve ömürlerinden bahsederken milyonlarca, milyarlarca yıldan bahsetmek gerekir. Evrenin ömrüne baktığımızda daha milyarlarca yıl güneşin doğuşunu göreceğimizi bilmek, yaşamın da daha uzun süre devam edeceği anlamına geliyor.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

• Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj