Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Ay'daki Ayak İzleri Sonsuza Dek Kalacak mı?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Ay'daki Ayak İzleri Sonsuza Dek Kalacak mı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Ay'daki Ayak İzleri Sonsuza Dek Kalacak mı?

Hayır. Ama çok uzun süre kalacak.

Ay’da Apollo astronotlarınca bırakılan ayak izlerini silecek rüzgar ya da yağmur yoktur. Ama uzaydan gelen mikro meteorit “yağmuru” vardır.

Çoğu kum tanesinden küçük mikro meteoritler Dünya atmosferinde yanarak “kayan yıldız” olur. Ay’da hava olmadığından görünmez yağmurdurlar.

Milyarlarca yıl boyu mikro meteorit yağmuruna maruz kalan Ay’ın yüzey kayaları parçalanıp “regolit” denen kalın toz tabakasına dönüşmüştür.

Eskiden Ay’da bazı yerlerinin derin toz tabakasıyla kaplı olduğundan ve uzay araçlarının buraya batıp tamamen kaybolacağından korkuluyordu.

Arthur C. Clarke’ın 1961 tarihli romanı Ay Tozu Yağmuru‘nda Ay aracı Selene tüm yolcuları ile birlikte Ay tozu denizinde batar.

Kesintisiz mikro meteorit yağmuru, Ay “toprağının” en üst santimetresini hemen her 10 milyon yılda bir, alt üst eder (Ay bahçeciliği).

Bu yüzden astronotların bıraktığı ayak izleri sonsuza dek kalmayacaktır. Yine de insan medeniyetinden daha uzun yaşama ihtimalleri yüksek.

Ay tozu taneleri yumuşacık kum tanelerinden çok farklıdır. Mikro çarpışmalar kayaları erimiş minik kar tanesi gibi tanelere ayrıştırır.

Ay tozu metal talaşı gibidir. Astronotlar onu giysilerinden silkeleyemediler. Her yere girmişti. Söylediklerine göre de barut kokuyordu.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla