Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Dünya Neden Özel?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2446
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 139
Aldığı Teşekkür: 268

Dünya Neden Özel?

Mesaj gönderen Ihsan »

Dünya Neden Özel?

Üç sebepten: Yaşam, yaşam, yaşam. Dünya biyolojisiyle gururlanan tek gezegendir ama yaşamla ilintili olabilecek başka özellikleri de vardır.
İç Güneş Sistemi’deki dört kayalık gezegen içinde yüzeyde su olan tek gezegen Dünya’dır; bu yaşamın doğması ve devamı için önemlidir.
Oluşumlarının ardından Venüs ve Mars’ta muhtemelen su vardı. Okyanusları buharlaşan Venüs (Güneş’e yakın) tam bir “sera” gezegene dönüştü.

Dünya’dan daha küçük olan Mars, ısısını daha çabuk kaybetti. Ayrıca atmosferi/su buharı da uzaya kaçtı. Kalan su dondu.

Dünya büyüklük/Güneş’e uzaklık açısından idealdi. Güneş’e daha yakın olsa Venüs gibi çok sıcak, daha küçük olsa Mars gibi çok soğuk olurdu.

Dünya ayrıcı büyük bir uydusu olan tek gezegendi. Ne zaman ekseni kaysa, aynı kütleçekimi onu düzeltti ve iklimi yaşama elverişli kıldı.

Radyoaktivite yer çekirdeğine eriyik tuttu. Yavaş ve yüklü akıntılar=manyetik alan: Ve yaşam Güneş/uzayın yıkıcı parçacıklarından korundu.

Son olarak Dünya Güneş Sistemi içinde, atmosferde CO2 birikimini engelleyen tektonik plakalara sahip tek gezegendi.

Biyoloji ve jeolojinin işbirliği ile yaşanabilirliğin sürdüğü Dünya, dev bir “kendini dengeleyen karmaşık sistem” (Gaia hipoteizi) olabilir.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla